Вие имате прво да ја знаете вистината

Израелската армија извршила нови напади на делови во Дамаск како одговор на ракетниот напад од Сирија

Израелската армија денес (среда) соопшти дека погодила одредени воени цели во близина на Дамаск, како одговор на ракетниот напад од Сирија.

Во военото соопштение се вели дека сирените се огласиле во градот Ум ал Фам во централен Израел, откако противвоздушна ракета била лансирана од Сирија кон Израел.

Проектилот експлодирал во воздухот без никакво нивно пресретнување, се вели во соопштението.

Како одговор на ракетата лансирана од Сирија претходно, штотуку погодивме одредени цели во Сирија, вклучително и радари и противвоздушни батерии, соопшти војската.

Сириските медиуми јавуваат дека израелските ракетни напади биле насочени кон неколку точки во близина на градот Дамаск, без да соопшти повеќе детали.

Медиумите, повикувајќи се на воен извор, наведува дека во нападот загинал еден војник, а петмина се повредени, а причинета е и материјална штета.

Претходно медиумите објавија дека воздушната одбрана на сирискиот режим се соочува со непријателски проектили кои доаѓаат од небото во Дамаск.

Минатиот месец израелски воени авиони извршија ракетен напад во близина на Дамаск, објавија сириските медиуми.

Од време на време, Израел изведува воздушни напади врз позициите на сирискиот режим и иранските сили во различни провинции во Сирија.

Израел во пракса не ги коментира ваквите напади, но нивните лидери често даваат изјави со кои потврдуваат дека работат на „намалување“ на иранското присуство во Сирија.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!