Вие имате прво да ја знаете вистината

Оваа е Гаутам Адани-тој е најбогатиот човек во Азија, дојде живот и за него, во пандемијата го “дуплираше” богатството кое порасна како диго квасец

Индиецот Гаутам Адани го надмина својот сонародник Мукеш Амбани и стана најбогатиот човек во Азија, според листата на Блумберг за најбогати луѓе во светот.

Основачот на Групацијата Адани сега има нето вредност од 88,5 милијарди долари, според индексот на милијардери на Блумберг.

Како и другите милијардери ширум светот, 59-годишниот Адани доживеа вртоглаво зголемување на богатството за време на пандемијата. Неговото богатство вредеше помалку од 40 милијарди долари минатата година во ова време. Со овој огромен скок, тој го престигна индискиот претприемач во областа на енергијата и технологијата, Мукеша Амбани и стана десеттиот најбогат човек на светот.

Групацијата Адани имаше исклучително добри резултати на индиската берза за време на пандемијата. Акциите на Adani Enterprises скокнаа за повеќе од 1.000 проценти на Националната берза во Мумбаи од јуни 2020 година, што е знак дека инвеститорите се оптимисти за способноста на Адани да се обложува на сектори како што се инфраструктурата и обновливите извори на енергија.

Амбани, која ја контролира Reliance Industries, сега е на 11-то место на индексот Блумберг со нето вредност од 87,9 милијарди долари.

Ова не беше единствениот пресврт што неодамна го доживеа рангирањето на милијардери. Минатата недела, Мета, мајката на Фејсбук, доживеа историски колапс на берзата, бришејќи повеќе од 30 милијарди долари од личното богатство на Марк Цукерберг. Извршниот директор и ко-основач на Мета сега е на 13-то место на индексот на милијардери на Блумберг.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!