Вие имате прво да ја знаете вистината

Потполна доминација во сите полиња на Адел на овогодинешните музички награди во Лондон: Го снимив албумот за да му го објаснам разводот од сопругот на мојот син!

Британската пејачка Адел го одбележа овогодинешното доделување на наградите BRITS, најпопуларната годишна церемонија на доделување музички награди во Велика Британија, што се одржа во лондонската О2 Арена.

Тоа беше првото издание на Британските музички годишни награди, кои се доделуваа од 1977 година, со кои се укинаа родовите поделби и се воведоа категории за најдобар музички уметник на годината и најдобар меѓународен музички уметник на годината наместо претходно кога се доделуваа само категориите во кои беа избрани најдобрите во машка и женска категорија.

На овогодинешната церемонија во целост доминираше Адел, која ги освои првите три награди. Таа ја доби наградата за албум на годината, изведувач на годината и песна на годината – Easy on Me.

И покрај тоа што албумот беше објавен на крајот од годината во ноември, четвртиот студиски албум на Адел беше најпродаваниот албум во Велика Британија во 2021 година, со повеќе од 600.000 копии за само шест недели. Пејачката неодамна изјави дека снимила повратен албум за да му го објасни својот развод на нејзиниот син.

Меѓу другите победници беше и рок групата Wolf Alice, која ја освои наградата за најдобра група, додека раперот Литл Симз беше прогласен за најдобар нов надежен изведувач. Познатиот Ед Ширан беше прогласен за текстописец на годината.

Американските пејачки Били Ајлиш и Оливија Родриго освоија награди за најдобар меѓународен изведувач и најдобра меѓународна песна за песната Good 4 U. Наградата за најдобра меѓународна група ја освои американското R&B дуо Silk Sonic.

Оваа година беа воведени нови жанровски награди, при што Сем Фендер ја освои најдобрата алтернативна/рок изведба, а Дејв најдобрата хип-хоп/грејм/рап изведба. Пејачката Дуа Липа ја доби наградата за најдобра поп/R’n’B изведба, додека Беки Хил ја доби наградата за најдобра денс-поен.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!