Вие имате прво да ја знаете вистината

Русите активираа 140 бродови од Медитеранот до Пацификот, на копно ја покриваат „половина од Европа“

И додека светските лидери се разлетаа меѓу Вашингтон, Москва, Киев, Берлин и Париз во последниве денови за да направат дипломатски напори да ја смират атмосферата која поттикнува војна околу Украина, која се чини дека дава одредени резултати, се случува силна воена активност.

Околу 3.000 американски војници пристигнуваат и се распоредени во Полска, Германија и Романија, а веројатно и во Естонија. Во Јадранот се вршат маневри на НАТО, скандинавските земји ја подигнуваат воената готовност на своите армии, Данска испрати неколку свои авиони во Литванија, а во северна Норвешка се подготвуваат воени вежби.

Не мирува ниту Русија, која започна или започнува цела серија на поврзани маневри или вежби на гаѓање со тешко оружје од Каспиското Море, преку Белорусија до Црното и Средоземното Море. Областа, која покрива речиси „половина од Европа“ (Скандинавија и Источна Европа, најголемото евро-африканско море и големи делови од Русија) ќе биде полигон за покажување мускули и штракање со оружје во овие студени денови во февруари. Сите тврдат дека тоа се маневри во кои се практикува „одбрана и одвраќање“.

Русите ги изведуваат најголемите и најмасовните воени вежби во нивниот Јужен воен округ, долж границата со Украина, кој го вклучува и анектираниот Крим во 2014 година. Според руските медиуми, вежбите ќе се изведуваат на 15 воени полигони во осум региони, а интересно е што во маневрите ќе бидат вклучени и две одметнати грузиски парадржавни формации, Абхазија и Јужна Осетија. Вежбите ќе бидат во регионот на Волгоград, Ставропол, Адигеја, Чеченија, Карачево-Черкесија, Северна Осетија и Ингушетија, а на Крим ќе се вежба „одбрана од слетување“, како што беше речено.

За време на копнените маневри, на Црното Море ќе се одвиваат поморски маневри со учество на бродови од Црното Море, но и од Северната и Балтичката флота. Сите четири руски поморски флоти – Црното Море, Балтикот, Северот и Пацификот – и Касписката флота се во „маневрирање“ од 20 јануари. Според Министерството за одбрана, вклучени се 140 бродови и повеќе од 10.000 војници.

На вежби во Средоземното Море влегоа и бродови од сите руски флоти, вклучувајќи го ракетниот крстосувач Варјаг, противподморничкиот брод Адмирал Трибук и пацифичкиот танкер Борис Бутома од северната и балтичката флота. Ракетниот крстосувач „Маршал Устинов“, фрегата „ Адмирал Касатонов“ и противподморничкиот брод „Вице адмирал Кулаков“ пристигнаа во Медитеранот. На пат од Севастопол кон Медитеранот е модерен ракетен крстосувач „Москва“ и шест десантни бродови „Оленогорски горњак“, „Георгиј Победоносец“ и „Пјотр Моргунов“ од Северната флота и „Королев“, „Минск“ и „ Калининград“, кои се дел од Балтичката флота.

Московска Известија пишува дека околу 20 бродови ќе учествуваат во воените вежби во Медитеранот, како и во оние на Црното Море. Ракетните крстосувачи се вооружени со 16 противбродски ракетни системи Вулкан. Во четврток, на 10 февруари, во Белорусија, долж украинската граница, на околу 200 километри од Киев, ќе започнат заедничките воени вежби на руската и белоруската армија „Сојузничка определба 2022“. Некои тамошни аналитичари сметаат дека ова е почеток на крајот на „независноста“ на белоруската војска од руската команда и руските стратешки воени планови.

Во готовност е и „рускиот мировен контингент“ во парадржавниот ентитет Придњестровје во Молдавија долж украинската источна граница. Ракетни системи С-400, авиони Су-35, авиони Су-25 СМ и бомбардери Ту-22М3 се префрлени на Белоруските аеродроми – три во пошироката околина на Минск – Барановичи, Лунинец, Мачулишци и Лида кај Гродно, град не далеку од полската граница. Војниците од Источниот воен округ, кој го опфаќа рускиот Далечен Исток, се префрлени во Белорусија на маневри и тие треба да се вратат во своите касарни по вежбите, барем како што се шпекулираше дека рускиот претседател Владимир Путин му ветил на својот француски колега Емануел Макрон на неодамнешниот средба во Москва. И додека дипломатијата функционира, војниците – очигледно не мируваат. За секој случај.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!