Вие имате прво да ја знаете вистината

Терористот обвинет за масакрот во Париз во 2015 година: „Не ни изгребав никого“

„Не убив ниту повредив никого“, рече денес Салах Абдеслам, главниот обвинет за нападите на 13 ноември 2015 година во Париз и околината.

„Не ни нанесов огреботина“, додаде 32-годишниот Французин во спонтана изјава пред судот во Париз, пред почетокот на неговото сослушување, пет месеци по почетокот на судењето.

„Од почетокот на годината не преставаат да ме клеветат“, изјави единствениот преживеан член на терористичката група која на 13 ноември 2015 година уби 130 луѓе во Париз и Сен Дени, северно од главниот град. Тој потврди дека е припадник на Исламска држава.

Во терористичките случаи, „казните што се наметнуваат се многу строги“, рече тој. „Разбирам дека судството сака примери“, но испраќа и „порака“, додаде тој.

Неговото прво официјално судење е закажано за два дена.

Ќе биде испрашуван само за периодот пред септември 2015 година.

Судот го интересира како тој се радикализирал со оглед на тоа што бил познат како љубител на ноќни забави и посетител на клубови и казина.

Тој ќе одговара и за престојот на неговиот брат Брахим во Сирија на почетокот на 2015 година, кој стана парискиот убиец, како и за неговиот пријател Абделхамид Абауд, координатор на нападот.

Тој молчеше во поголемиот дел од истрагата, но од почетокот на рочиштето неколку пати зборуваше за да ги оправда нападите.

Откако во јануари почна судењето на 14 обвинети, двајца го искористија правото на молчење.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!