Вие имате прво да ја знаете вистината

Турција: Дојче веле, Гласот на Америка и Еуроњуз мора да добијат дозвола за работа

Три меѓународни медиуми имаат 72 часа да добијат работна дозвола или Врховниот совет за радио и телевизија на Турција (РТУК) ќе го блокира пристапот до нивните платформи, откри денес член на РТУК.

Илхан Ташчи, еден од деветте членови на комисијата на RTUK кои гласаа против, го критикуваше потегот на телото да бара лиценци од веб-страниците на германски јазик Дојче веле, Гласот на Америка и Еуроњуз, опишувајќи го како нов напад врз слободата на медиумите во Турција.

„Со мнозинство гласови, беше донесена одлука на веб-страниците amerikaninsesi.com, dw.com/tr и tr.euronews.com да им се дадат 72 часа да добијат лиценци“, напиша Таши на Твитер.

Одборот на РТУК, во кој доминира владејачката партија АК, не беше веднаш достапен за коментар.

Портпаролот на Дојче веле рече дека се уште не може да го коментира случајот бидејќи сè уште не добиле официјално известување од РТУК.

Турција го зголеми медиумскиот надзор во последниве години, имајќи ја предвид контролата на RTUK врз целата онлајн содржина и правото да ја отстрани. Околу 90 отсто од главните турски медиуми денес се во сопственост на државата или луѓе блиски до владата.

Ташчи, исто така опозициски пратеник, рече дека слободата на медиумите е вистинска цел на РТУК.

„По националните медиуми, време беше да се следат и да се замолчат меѓународните портали за вести“, предупреди тој.

Западните сојузници и групите за човекови права ја обвинија владата на Таип Ердоган дека го користи неуспешниот обид за државен удар во 2016 година како изговор за замолчување на неистомислениците.

Турската влада го негира ова и вели дека се потребни мерки бидејќи Турција се соочува со безбедносни закани.

Во речиси две децении на власт, Ердоган често ги критикуваше медиумските содржини што не се во согласност со конзервативните исламски вредности промовирани од неговата партија АК.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!