Вие имате прво да ја знаете вистината

Бура во Хрватска! Милорад Додик на цел глас пееше песна во која се велича четничкиот војвода кој убивал Хрвати: „Кога браќата Срби ќе се договорат“ (видео)

Милорад Додик, уште еднаш предизвика бурна реакција во Хрватска. Имено, оваа недела тој е снимен како во весело друштво ја пее песната „Кога браќата Срби ќе се сложат“ со која се слави четничкиот војвода од Втората светска војна, Мане Роквиќ .

Мане Роквиќ бил четнички војвода, кој во 1941 година го предводел организираниот четнички напад врз римокатоличката парохија Крњеуша.

Парохијата, која имала околу 2.500 жители, била цела изгорена и загинале 240 луѓе, главно Хрвати. 

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!