Вие имате прво да ја знаете вистината

(Видео)Погледнете како функционира новата фудбалска технологија САОТ

ВАР технологијата наскоро треба да добие и револуционерна помош. Станува збор за технологијата САОТ, директно задолжена за офсајд на натпреварите. ФИФА веќе некое време ја тестира оваа технологија и тврди дека резултатите се одлични. Софтверот овозможува следење на секој играч на теренот и брза реакција во случај на недозволена позиција, пишуваат С.Н.

– Новата технологија ни овозможува 3Д пристап во кој можеме совршено да видиме каде се наоѓа секој дел од телото на секој играч во даден момент. Благодарение на ова, за неколку секунди се создаваат анимации кои одлично покажуваат дали играчот бил во позадина или не, изјави Себастијан Рунге, директор за фудбалска технологија во ФИФА.

Пјерлуиџи Колина, претседател на Светската организација на судии, исто така е воодушевен, но нагласува дека човекот сепак ќе го има последниот збор.

– Знам дека некој го нарече овој „робот офсајд“, но тоа не е добро име. Судиите остануваат одговорни за одлуките донесени на теренот. Технологијата само им дава голема поддршка за да донесат попрецизни и побрзи одлуки, рече Колина.

Веќе на Светското првенство во Катар, СОАТ треба да биде составен дел од натпреварот.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!