Вие имате прво да ја знаете вистината

Грозоморно убиство во Нови Сад: Познат уличен изведувач брутално претепан во центарот на градот, почина во болница

Човекот кој ноќта меѓу вторникот и средата беше претепан до смрт на улицата Косовска во центарот на Нови Сад е познатиот уличен музичар, 61-годишниот Кристијан Костиќ Блеки, јавува локалниот портал 021.rs.

Набргу по инцидентот, уапсен е 21-годишниот Ж. Р.од Жабља. Младиот човек е осомничен дека го претепал Костиќ со раце и нозе, а музичарот од повредите починал во Клиничкиот центар во Војводина.

Веста за смртта на Костиќ ги шокираше неговите колеги и многу жители на Нови Сад кои речиси секој ден можеа да го слушаат и да го видат како свири гитара во центарот на Нови Сад. Кристијан имаше и свој канал на Јутјуб на кој беше објавена обработка на песната на војводинскиот блуз бенд „Someone Like You“, а во коментарите под видеото многумина се простија од него.

Имено, новосадската брза помош во пет часот утрината добила повик дека на улицата Косовска, пред бројот 7а, се наоѓа маж во бесознание. Екипа на Брза помош на лице место го згрижила повредениот и го пренела на одделението за интензивна нега, каде набрзо починал. На осомничениот му е одредена мерка притвор до 48 часа и со кривична пријава ќе биде изведен пред Вишиот државен обвинител во Нови Сад.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!