Вие имате прво да ја знаете вистината

Дали новите две филмски улоги на Џенифер Лопез во раскошна венчаница најавуваат нешто големо !? Дали по 19 години конечно ќе застане пред олтарот со нејзината најголема љубов Афлек ?

Понекогаш се чувствувам како панда во зоолошката градина, вели латино дивата Џенифер Лопез, која моментално има статус на една од најпознатите жени на планетата.

Но, зачудувачки, оваа реченица не се однесува на нејзиниот сопствен живот под рефлекторите. Лопез ги изговара овие зборови додека го опишува предизвикувачкиот живот на Кат Валдез, која го толкува нејзиниот лик и дело во шармантната романтична комедија „You’re the One“.

Кат е мегаѕвезда, светски позната, силна, самоуверена, деловна жена, но е и обична жена која е осамена и на која и треба љубов и топол дом, вели 52-годишната латино дива.

Толку многу разбирам за неа, подобро од кој било друг. Во секој момент всушност ја откривав нејзината душа, што е многу понепријатно отколку да играм улога која воопшто не личи на мене, додава таа.

„You’re the One“ долго време се одложува поради пандемијата со вирусот Ковид-19, а Лопез во филмот глуми исклучително успешна музичка ѕвезда која се обидува да го најде својот љубовен среќен крај борејќи се со пречките на планетарната слава, што на неа всушност и звучи многу познато.

Едноставно, улогата на Кет Валдез се чини дека е напишана токму за Џеј-Ло, која минатата година постојано беше во центарот на вниманието на јавноста. Прво поради многу болното раскинување со бејзбол играчот Алекс Родригез и неговото наводно неверство, а набргу потоа поради разгорување на 19-годишната романса со актерот Бен Афлек и враќање повторно во врска. Џеј-Ло и Кат споделуваат толку многу сличности што гледачот понекогаш би можел да се чувствува како да гледа документарец за „Jenny from the block“ (Џенифер Лопез).

Тоа ве тера да се запрашате, дали е ова случајност ? Или Џенифер сакала да го искористи овој филм за да ги прикаже тешкотиите низ кои поминува со години, иако многумина сметаат дека нејзиниот живот е беспрекорен.

На крајот на краиштата, таа е жена која успешно плови низ предизвикувачките води на славните речиси три децении, издржа серија јавни романси и раскинувања, се трансформираше од танчерка во пејачка и од актерка во продуцент. Сега, на 52-годишна возраст, во време кога жените во Холивуд имаат тенденција да се најдат во виорот на старост и сексизам, Џеј-Ло се чини дека е порелевантна и подоминантна од кога било претходно во кариерата.

Невозможно е да се замисли некој друг освен Џенифер во таа улога бидејќи таа е совршена за неа поради сите нејзини таленти. Пред некој ден работевме на сцена каде што таа танцува со моите ученици и ги води низ кореографијата, а инаку снимањето филмови може да биде малку досадно, но оваа сцена ја гледаа сите на екранот, дури и обезбедувањето затоа што е само премногу забавно да се гледа кога таа танцува. Дефинитивно на Лопез не ѝ треба каскадер за сцени со танц, изјави актерот Овен Вилсон, кој по малку иронично ја доби улогата на Чарли Гилберт, разведен професор по математика, во филмот „You’re the One“, иако во реалниот живот тој ја презира темата што никогаш не го завршил факултетот.

Неговата ќерка Лу ја игра 13-годишната Клои Колман, а комичарката Сара Силверман се појавува како најдобрата пријателка на Гилберт. Заплетот станува комплициран кога ќе решат да го одвлечат Гилберт на концерт на најсексапилната славна двојка во светот – Кет Валдез (Лопез) и новата музичка ѕвезда Бастијан, кој вешто го игра 28-годишниот колумбиски пејач Малума. Во филмот, Кет и Бастијан одлучуваат да се венчаат пред публиката по повод успешниот хит сингл „Marry Me“, но неколку секунди пред церемонијата, Кет дознава дека Бастијан ја изневерил со нејзината помошничка. Нејзиниот свет се руши и таа се распаѓа на сцената доведувајќи ги во прашање љубовта, вистината и лојалноста. Одеднаш, таа гледа странец во толпата и нивните очи се спојуваат. Во тој момент на загуба и лудило, Кет решава да се омажи за оној странец односно Гилберт. Тој пак, не знаејќи ни што му се случило, одеднаш станува сопруг на мегаѕвезда. Затоа што да не ? Ако ве изневери оној што го познавате, тогаш можеби непознатиот е вистинскиот одговор, тоа е лајтмотивот што се провлекува низ филмот и ги поттикнува гледачите да се охрабрат во љубовта.

„You’re the One“ е филм полн со авторски песни на Џенифер Лопез и Малума, а Џеј-Ло, покрај глумата и музиката, учествува и во продукцијата на филмот, заедно со Елејн Голдсмит-Томас и Бени Медина. Режисер на оваа романтична комедија е Кет Коиро, а Џон Роџерс, Тами Сагер и Харпер Дил се одговорни за сценариото базирано на истоимената книга на Боби Крозби.

Во својата основа, филмот е приказна за импулсивен момент и лудилото од кое се развива неочекувана романса. Но, прашањето е дали двајца луѓе од сосема различни светови можат да ги надминат разликите и да најдат љубов ?

Покрај овој нов филм, кој многу љубители на жанрот ром-ком едвај го чекаат, Џенифер ќе глуми уште една невеста во филмот „Shotgun Wedding“, кој летово треба да дојде во кината ширум светот. Со толку многу венчаници не можеме а да не се запрашаме – ќе ја видиме ли оваа година во венчаница која не е дел од филмската костимографија ? Дали е ова суптилна најава за нејзината венчавка со Афлек, со кој беше блиску до олтарот во 2003 година ?

Во неодамнешното интервју за People, Џеј-Ло откри дека нивната нова врска се разликува од врската што ја имале во младоста.

Начинот на кој се чувствуваме е убав и поинаков од порано. Во оваа врска денес има повеќе благодарност и повеќе уживаме, што е убаво. Се чувствувавме во стил дека не сме навикнати на ова и навистина сме прекрасни. И ние денес сме во друга фаза од животот и сме поинакви луѓе од оние што бевме порано, изјавила пејачката и актерка.

Еден новинар неодамна ја праша Џенифер дали сфатиле како да се справат со медиумското лудило кое и денес ја прогонува нивната врска, исто како што беше и во 2003 година кога ја суспрендираше одлуката да се откаже сè четири дена пред свадбената церемонија.

Би кажала дека ја научивме лекцијата за прв пат, одговорила Џеј-Ло со воздишка.

Нашиот однос е свет. Треба да се ставите себеси на прво место и да го правите она што ве радува. Но, во исто време, учите од минатото, а вториот пат сè оди подобро. Да, заедно сме, но има дел од нас што не е, знаете, отворен како што бевме кога бевме толку млади и заљубени пред многу години, се присетува таа.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!