Вие имате прво да ја знаете вистината

Легендата на Ајакс, Арсенал и Барселона ја чека казната за сексуалното вознемирување: Му се заканува животна забрана за работа во спортот!

Марк Овермарс би можел доживотно да биде исфрлен од холандскиот фудбал. Ова е резултат на истрагата спроведена во Ајакс поради фактот што Овермарс испраќал пораки со сексуална содржина до вработените во клубот.

Сексизмот е култура во клубот, изјави еден од 11-те поранешни и сегашни вработени во Ајакс за време на истрагата, во која Овермарс помина најлошото. Тој е обвинет за сексуално вознемирување при комуникација во живо, но и за испраќање вознемирувачки пораки, вклучувајќи и фотографии од неговите гениталии. Тој ги призна своите постапки и Ајакс веднаш го смени од функцијата спортски директор што ја извршуваше досега.

Се срамам. Минатата недела морав да се соочам со извештаи за мојата работа и однесување, тоа го дознаа сите во клубот. За жал, не сфатив дека ја преминувам границата со тоа, но ми беше објаснето во последните денови. Чувствувам неверојатен притисок и се извинувам. Секако дека моето однесување е неприфатливо за многумина, но сега е доцна. Не гледам друго решение освен да го напуштам Ајакс. Ова ќе има последици и по мојот приватен живот, сега ве молам за мир, изјави Овермарс за клупскиот сајт на Ајакс кога скандалот излезе во јавноста.

Сега се појавуваат нови работи во истрагата што ја спроведе Холандскиот спортски трибунал, кој го карактеризира целиот случај во најголема можна мера. Тоа значи дека на Овермарс му се заканува доживотна забрана за вршење на каква било функција во холандскиот фудбал, но и воопшто во спортот. Се уште не се знае кога ќе биде изречена пресудата, но на поранешниот фудбалер на Ајакс, Арсенал и Барселона и холандскиот репрезентативец со 86 настапи и 17 голови сигурно не го очекуваат среќни денови.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!