Вие имате прво да ја знаете вистината

На сред прес-конференција Лавров ја исмеа британската министерка: „Како да разговарам со глув човек“

Сергеј Лавров, долгогодишниот министер за надворешни работи на Русија, сериозно ја навреди својата британска колешка Лиз Трус, велејќи дека се чувствува „како да разговара со глуво лице“, пренесува Телеграф.

Лиз Трус денеска ја повика Русија да ги повлече своите војници стационирани во близина на украинската граница за да дозволи да се намалат тензиите меѓу Москва и западните земји кои стравуваат од потенцијална руска инвазија на Украина. Таа рече дека Лавров и рекол дека Русија не планира да ја нападне Украина.

Првиот висок британски функционер кој ја посети Русија по 2018 година рече дека зборовите мора да бидат придружени со дела и дека Западот сака војниците и опремата стационирани на украинската граница да бидат преместени.

На незгодната прес-конференција во Москва, Лавров изјави дека британската страна не ја разбира позицијата на Кремљ.

– Прилично сум разочаран, како да разговарам со глуво лице. Се чини дека нè слушаат, но не нè слушаат. Имав впечаток дека нашите британски колеги или немаат поим за објаснувањата за непостоење на руски планови за напад што неодамна ги изнесе рускиот претседател Владимир Путин, или целосно ги игнорираат“, објасни Лавров.

Телеграф наведува дека Трус не била погодена од зборовите на Лавров, кој ги обвини „индоктринираните и себични политичари“ од Западот дека ги игнорираат безбедносните барања на Москва, кои вклучуваат ветување дека Украина никогаш нема да може да се приклучи на НАТО.

Новинар на руската државна телевизија, во меѓувреме, го обвини Обединетото Кралство за лицемерие поради третирањето на сепаратистите во источна Украина.

Лавров посочи дека Трус игра според правилата на Западот и ги отфрли обвинувањата дека Русија планира инвазија на Украина.

– Не гледам друга причина зошто 100.000 руски војници се стационирани на украинската граница освен да и се закануваат на Украина и ако Русија е сериозна во дипломатијата, мора да ги премести војниците и да се откаже од заканите. Војната во Украина ќе биде катастрофална за рускиот и украинскиот народ и за европската безбедност, изјави Трус во Москва.

Трус не спомна потенцијални економски санкции против Кремљ, но рече дека дошла во Москва за да понуди дипломатско решение за да се спречи конфликт и крвопролевање.

Еден од најискусните дипломати во светот и одличен говорник на англиски јазик, двапати му кажал на својот преведувач дека нема потреба да се преведуваат забелешките на Лиз Трас, забележува Телеграф.

Британскиот весник потсети на стравувањата на Западот во пресрет на заминувањето на Лиз Трус во Москва. Многумина стравуваа дека посетата може да заврши со минатогодишната посета на Русија на шефот за надворешна политика на ЕУ, Хосеп Борело, кој беше во заседа од новинарите на руската државна телевизија, а Лавров го нарече Брисел несигурен партнер.

На руската телевизија ја исмеваа Лиз Трус, која носеше крзнена капа на главата за време на посетата на Москва, велејќи дека продава стереотипи за Русија наместо да се заштити од студот.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!