Вие имате прво да ја знаете вистината

Русите активираа 140 воени бродови од Медитеранот до Пацификот, а на копно ја покриваат пола Европа: Тензии во Киев, Русија почнува воени вежби со Белорусија (фото)

И додека светските лидери последните неколку дена се растрчаа меѓу Вашингтон, Москва, Киев, Берлин и Париз за да направат дополнителни дипломатски напори да ја смират атмосферата која поттикнува војна околу Украина, која се чини дека дава одредени резултати, се случува силна воена активност.

Околу 3.000 американски војници пристигнуваат и се распоредени во Полска, Германија и Романија, а веројатно и во Естонија. Во Јадранот се вршат маневри на НАТО, скандинавските земји ја подигнуваат воената готовност на своите армии, Данска испрати неколку свои авиони во Литванија, а во северна Норвешка се подготвуваат воени вежби.

Не мирува ниту Русија, која започна или започнува цела серија на поврзани маневри или вежби од Каспиското Море, преку Белорусија до Црното и Средоземното Море. Областа, која покрива речиси „половина од Европа“ (Скандинавија и Источна Европа, најголемото евро-африканско море и големи делови од Русија) ќе биде полигон за покажување мускули и звецкање со оружје во овие студени денови во февруари.

Русите ги изведуваат најголемите и најмасовните воени вежби во нивниот Јужен воен округ, долж границата со Украина, кој го вклучува и анектираниот Крим во 2014 година. Според руските медиуми, вежбите ќе се изведуваат на 15 воени полигони во осум региони, а интересно е што во маневрите ќе бидат вклучени и две одметнати грузиски парадржавни формации, Абхазија и Јужна Осетија. Вежбите ќе бидат во регионот на Волгоград, Ставропол, Адигеја, Чеченија, Карачево-Черкесија, Северна Осетија и Ингушетија, а на Крим ќе се вежба „одбрана од десант“, како што беше речено.

За време на копнените ќе се одвиваат и поморски маневри во Црното Море, со учество на бродови од црноморката, северната, балтичката и тихоокеанската флота, како и касписката флотила, сите тие се ставени во маневарски погон од 20 јануари. Според Министерството за одбрана, вклучени се 140 бродови и повеќе од 10.000 војници.

На вежби во Средоземното Море стигнаа бродови од сите руски флоти, вклучувајќи го ракетниот крстосувач Варјаг, противподморничкиот брод Адмирал Трибук и пацифичкиот танкер Борис Бутома од северната и балтичката флота. Ракетниот крстосувач Маршал Устинов, фрегатата Адмирал Касатонов и противподморничкиот брод Вице адмирал Кулаков пристигнаа во Медитеранот. На пат од Севастопол кон Медитеранот е модерен ракетен крстосувач Москва и шест десантни бродови кои се дел од Балтичката флота.

Московска Известија пишува дека околу 20 бродови ќе учествуваат во воените вежби во Средоземното Море, како и оние во Црното Море. Ракетните крстосувачи се вооружени со 16 противбродски ракетни системи Вулкан. Во четврток, на 10 февруари, во Белорусија, долж украинската граница, на околу 200 километри од Киев, ќе започнат заедничките воени вежби на руската и белоруската армија Сојузничка одлучност 2022.

Во подготвеност е и „рускиот мировен контингент“ во парадржавниот ентитет Придњестровје во Молдавија долж украинската источна граница. Ракетни системи С-400, авиони Су-35, авиони Су-25 СМ и бомбардери Ту-22М3 се префрлени на аеродромите во Белорусија – три во пошироката околина на Минск – Барановичи, Лунинец, Мачулишци и Лида кај Гродно, град кој е блиску до полската граница. Војниците од Источниот воен округ, кој го опфаќа рускиот Далечен Исток, се префрлени на маневри во Белорусија, а по вежбите треба да се вратат во касарната, барем како што се шпекулираше дека рускиот претседател Владимир Путин му ветил на својот француски колега Емануел Макрон. на неодамнешниот состанок во Москва.

НАТО соопшти дека заедничките вежби го означуваат најголемиот руски ангажман во поранешна советска Белорусија од Студената војна, пренесува Би-Би-Си.

Белата куќа ги нарече вежбите акција „ескалација“ на тензиите околу Украина.

Русија постојано негираше какви било планови за инвазија на Украина, и покрај тоа што собра повеќе од 100.000 војници на границата.

Но, некои западни земји, вклучително и Соединетите држави, предупредија дека рускиот напад може да дојде во секој момент.

Во четврток ширум Европа се очекуваат дипломатски разговори за решавање на конфликтот.

Во 2014 година, Русија го анектира украинскиот јужен полуостров Крим. Оттогаш, има долготраен конфликт во источна Украина, каде сепаратистите поддржани од Русија контролираат делови од територијата и каде што се убиени најмалку 14.000 луѓе.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!