Вие имате прво да ја знаете вистината

Шест лица уапсени во Херцеговина, обвинети за тешки кражби и трговија со дрога, експлозиви и оружје

Припадниците на Федералната полициска управа (ФУП) уапсија шест лица во Херцеговина и запленија експлозиви, оружје, муниција и дрога во две големи акции за да се прекине синџирот на трговија со дрога и кражба на украдат скапи возила и пред да се извршат други тешки кривични дела.

На подрачјето на Мостар акцијата е спроведена по налог на Жупанискиот суд во Мостар, при што се уапсени три лица, соопшти канцеларијата за информирање на Федералната полициска управа. Тие се товарат за тешка кражба. Претресени се четири локации кои се користат во градот при што се пронајдени експлозивни материи, одредена количина оружје и муниција, направи за кражба на возила и други предмети кои може да се поврзат со извршување на кривични дела.

Во втората полициска акција беа претресени објектите што ги користеа тројцата осомничени кои беа уапсени. Во тие објекти била пронајдена марихуана, панцири и воено оружје, пригушувачи, оптички нишани и одредено количество друго оружје и муниција.

Според соопштението, по кривичната истрага во службените простории на Федералната полициска управа во Мостар, сите уапсени во законскиот рок ќе бидат предадени на Жупаниското обвинителство на Херцеговско-неретванската жупанија, заедно со извештај за криминалните дела.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!