Вие имате прво да ја знаете вистината

БЕЛГРАД УТРОВО Е ПЕТТИ НАЈЗАГАДЕН ГРАД ВО СВЕТОТ, ДИШЕЛЕ “НЕЗДРАВ ВОЗДУХ”

Според веб-страницата IQAir, жителите на главниот град на Србија дишат воздух кој е оценет како „нездрав“.

Загадувањето на воздухот во Белград во моментов изнесува 171 единица ПМ 2,5 честички.

На листата на градови со највисок индекс на загаденост, Белград е на петтото место.

Кога станува збор за белградските општини, најалармантна е состојбата во Земун, каде индексот на воздухот е 185, а најквалитетен е воздухот во Коњарник, кој моментално е во зелената зона кога е во прашање квалитетот на воздухот, а индексот е 48.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!