Вие имате прво да ја знаете вистината

Весли Кларк: „Мој совет до Путин – ништо не го спречува да се повлече“

Пензионираниот американски генерал Весли Кларк даде ексклузивно интервју за емисијата „Агенда“ на ХТВ.

Кларк, кој ги преведуваше силите на НАТО за време на интервенцијата на Косово во 1999 година, го предупреди Владимир Путин дека само тој одлучува дали ќе има или не војна.

Запрашан кое е најреалното сценарио што тој моментално го гледа за Украина, Кларк вели:

„Мислам дека Украина мора да биде силна. Путин мора да одлучи дали ќе плати страшна цена ако навистина ја нападне Украина. Владимир Путин ја контролира Русија. Тој ги убива или затвора противниците. Во Русија нема демократија, во суштина е полициска држава. Оваа ситуација е секоја година се посилна. Ако сака да ја спаси таа држава мора да ја повлече војската.Ништо не го спречува да се повлече.Само треба да каже:Завршивме со вежбите фала и продолжете со дијалогот со НАТО.Тоа е се.Тоа е мојот совет на Владимир Путин. Дали ќе ја нападне Украина, никој не знае“, рече тој.

Тој додаде дека војната ќе биде катастрофа за Русија.

„Веќе е таму, има многу различни опции. Но, ако нападне, тоа ќе биде катастрофа за Русија. Ќе убие илјадници луѓе. Русија ќе се смета за одметничка држава, а Путин веројатно ќе се смета за воен злосторник“.

Кларк жестоко го обвини рускиот претседател.

„Знаеме дека г-дин Путин е способен за страшно насилство. Тој не е Европеец. Тој не размислува како европски или американски лидер. Под негово водство, руското разузнавање постави бомби во Москва, убивајќи луѓе. Тоа е сигурно докажано , и има многу докази дека го направил тоа.Тоа го направил за да предизвика војна со Чеченија за да стане херој.Човек кој може да му го направи тоа на својот народ заради моќта нема место во современиот свет, но западниот лидерите продолжуваат да соработуваат со него“.

На крајот рече дека Џо Бајден му дал можност на Путин да изгради добри односи, но дека понудата не била прифатена.

„Претседателот Буш го покани во Белата куќа, тој се сретна со многу западни лидери. Претседателот Бајден му понуди можност да изгради стабилни односи. Тој едноставно не може да го прифати тоа. Тој не докажа дека е способен да биде партнер во модерниот свето, се прашуваме зошто“, заклучува Кларк.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!