Вие имате прво да ја знаете вистината

Колумбија фрли око на 200 тони потонато злато, но не се единствените: „Наше е, нашите предци го копале!“

Колумбија во четвртокот направи чекор напред за да ја врати одамна изгубената шпанска галија и нејзиното легендарно богатство, но тоа може да биде тешко бидејќи Шпанија и Боливијците исто така имаат право на пленот.

Долг сон на ловците на богатство ширум светот, потонатиот галеон во Сан Хозе првпат беше лоциран во близина на брегот на Колумбија во 2015 година, но остана недопрен додека владата поставува правила за неговото извлекување.

Колумбија беше шпанска колонија кога Сан Хозе беше потопен, а златото од цела Јужна Америка, особено од денешните Перу и Боливија, беше складирано во тврдината на нејзиниот крајбрежен град Картагена, пред да биде вратено назад во Европа.

Колумбиската влада го смета пленот за „национално богатство“ и сака да биде изложен во идниот музеј што ќе биде изграден во Картагена.

Според претседателскиот декрет издаден во четвртокот, компаниите или поединците заинтересирани за извлекување на бродот ќе мора да потпишат „договор“ со државата и да и достават на владата детална листа на нејзините наоди, како и планови за справување со случаите.

Големиот плен, за кој експертите проценуваат дека вклучува најмалку 200 тони злато, сребро и смарагди, ќе биде гордост на Колумбија, се вели во соопштението на потпретседателката и министерка за надворешни работи, Марта Лусија Рамирез.

Галијата Сан Хозе беше потопена од британската морнарица ноќта на 7 јуни 1708 година, во близина на Картагена де Индијас.

Во тоа време, Сан Хозе превезувал злато, сребро и скапоцени камења кои требало да бидат доставени од шпанските колонии во Латинска Америка до дворот на кралот Филип V.

Само неколку од 600-члената екипа на Сан Хозе го преживеаја потонувањето.

Кон крајот на 2015 година, тогашниот колумбиски претседател Хуан Мануел Сантос го објави откривањето на точната локација на потонатиот брод, што беше потврдено со уникатните бронзени топови на бродот со гравури на делфини.

На Колумбија ѝ требаат околу 70 милиони долари за операцијата за извлекување на остатоците, која се наоѓа на длабочина од 600 до 1.000 метри.

Шпанија тврди дека потонатиот брод е нејзин имот бидејќи е државен брод, а домородната група во Боливија, Кара Кара, вели дека богатството им припаѓа ним бидејќи нивните предци биле принудени да го ископаат од најголемиот рудник за сребро во светот во тоа време.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!