Вие имате прво да ја знаете вистината

Русите го засилуваат притисокот врз Украина, пристигнуваат нови сателитски докази: Па, само погледнете што се снимивме на границата со Украина! (фото)

Новите сателитски снимки објавени од американска технолошка компанија се чини дека го покажуваат продолжувањето на руската акумулација на армијата на Крим, западна Русија и Белорусија, пишува CNN. Овој континуиран притисок врз Украина од три правци ги зголеми стравувањата дека Кремљ навистина планира инвазија.

Голем број војници и опрема беа забележани на снимките на Крим собрани од Максар, изјави директорот на компанијата Стивен Вуд. Силите се распоредени на веќе споменатиот аеродром Октјабрски, северно од главниот град на Крим, Симферопол.

Максар проценува дека на аеродромот биле испорачани повеќе од 550 големи воени шатори и стотици возила. Војниците и опремата се испорачуваат и на други места на Крим, вклучувајќи го и Новоцерне, каде има многу артилерија и се изведуваат вежби.

Максар забележал испорака на опрема недалеку од градот Славна на северозападот на Крим.

Сателитски снимки од Максар

Новото трупање војници на Крим доаѓа во време кога руски воени бродови, вклучително и големи амфибиски бродови, стигнуваат до Севастопол, главното пристаниште на Крим.

Максар, исто така, забележа во Белорусија, како што соопшти, ново снабдување со работна сила, воени возила и хеликоптери на аеродромот Зјабровка во близина на градот Гомел, на околу 25 километри од границата со Украина. Ова се првите хеликоптери забележани во областа. Се чини дека во близина е поставена и полска болница.

Сателитски снимки од Максар
Сателитски снимки од Максар

Дополнителни трупи и борбени единици се распоредени и во близина на белорускиот град Речица, на помалку од 45 километри од украинската граница. Сателитските снимки претходно, исто така, покажаа поставување шаторска населба во близина на истиот град.

Споредбата на сите снимки недвосмислено го докажува трупањето на руските сили во областа, на околу 320 километри од местото каде Русија и Белорусија започнаа заедничка воена вежба во четвртокот.

Сателитски снимки од Максар

Во последните неколку дена на социјалните мрежи се појавија и снимки од движењето на руската армија кон источната граница на Украина, поточно кон руските градови Курск, Ростов на Дон и Брјанск.

Сателитски снимки од Максар
Сателитски снимки од Максар

Извештајот на Максар го нарекува овој потег големо распоредување на војници и воени сили кои неодамна пристигнаа на воениот полигон во Курск, на околу 110 километри од границата со Украина. Постојано доаѓа дополнителна опрема, а во тек се подготовки за сместување на дополнителен персонал и опрема.

Сателитски снимки од Максар

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!