Вие имате прво да ја знаете вистината

Тотален “распад на системот” на состанокот помеѓу Лавров и шефицата на британската дипломатија Лиз Трас

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров и британската министерка за надворешни работи Лиз Трас разговараа за ситуацијата во Украина, воените вежби во Белорусија и безбедносните гаранции за Русија.

Лавров на прес-конференцијата средбата со британската колешка ја окарактеризира како разговор меѓу беспомошни и глуви.

Искрено, разочаран сум што разговорот со глувите се покажа како невозможен. Се чини дека слушаме, но не слушаме“, изјави рускиот министер.

За Москва, загриженоста на Западот за воените вежби и движењето на руските сили на сопствена територија е нејасна.

„Не сакаме никому да се закануваме, погледнете ги изјавите, никаде немаше закана“, потсети тој.

Според Лавров, Русија и Велика Британија имаат различни толкувања на договорите од Минск. Како што наведе, „на нашите западни колеги им треба Зеленски, се чини дека е неопходен како инструмент, за да се исфрли Русија од рамнотежа“.

Британската министерка, од своја страна, посочи дека Русија има избор или да соработува со НАТО или да продолжи да го зголемува бројот на своите војници на границата со Украина.

Лиз Трас во Москва

„Верувам дека Русија има јасен избор: Русија може да оди преку дипломатија, да соработува со НАТО за да ја обезбеди европската безбедност или да го продолжи патот што го гледаме – зголемување на бројот на силите на границата со Украина, што е закана“, рече Трас.

Таа денеска ја предупреди Русија дека потенцијалната руска инвазија на Украина ќе биде погубна за Русија, Украина и Европа и дека ќе предизвика огромни трошоци. Тој нагласи дека НАТО јасно ставил до знаење дека секој упад во Украина ќе има огромни последици и сериозни трошоци.

Таа повтори дека Северен тек 2 нема да биде пуштен во употреба во случај на руска инвазија на Украина.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!