Вие имате прво да ја знаете вистината

Франција гради 14 нови нуклеарни централи: Макрон открива детали

Франција ќе гради нови нуклеарни реактори со цел да ја намали енергетската зависност од странски земји , изјави францускиот претседател Емануел Макрон.

Според него, Франција ќе изгради 14 нови нуклеарни реактори до 2035 година.

Како што рече претходно, Макрон сака Франција да го зголеми производството на клучните технолошки компоненти во својот индустриски комплекс, со што би се намалил увозот на такви производи од САД и азиските земји.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!