Вие имате прво да ја знаете вистината

Лизгачката со својот изглед ги маѓепса сите во Пекинг (ФОТО)

Холандската лизгачка Јута Лердам важи за една од најубавите спортистки во светот, а несомнено е дека нејзините настапи на Зимските олимписки игри во Пекинг ќе предизвикаат вистинска конфузија кај фановите.

Покрај убавината, таа е и во добра форма, а е една од главните фаворити во своите дисциплини.

Пред четири години таа беше јуниорска светска шампионка.

Јута е брз лизгач, еден од најдобрите во светот на растојанија од 500 и 1.000 метри.

Прогласена за една од најубавите спортистки во својата земја, но не ја крие врската со лизгачот Кен Фервеј.

Јута наполни 23 години на 30 декември и е само една од многуте холандски лизгачи во Пекинг.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!