Вие имате прво да ја знаете вистината

Откриена е тајната исхрана на Елизабета Втора која е заслужна за нејзината долговечност, нејзиниот поранешен кувар го опиша менито на Кралицата

Кралицата Елизабета Втора прослави 70 години на тронот. На 95 години мора да се признае, таа е сеуште активна и ни се чини дека нема да престане толку брзо. Со оглед на тоа дека имала бројни политички и приватни стресови, тајната на нејзината долговечност мора да се крие во исхраната и вежбањето.

Имено, британската кралица сака да поминува време шетајќи кучиња и во јавање. Свежиот воздух и времето поминато во природа секако придонесуваат за нејзиниот имунолошки систем. Сепак, таа се храни и здраво, барем според поранешниот готвач на кралицата, Дарен Мекгрејди. Тој и тим готвачи направија менија за неа.

Како изгледа менито на кралицата Елизабета?

Појадок

Нејзиниот ден започнува со шолја чај од Ерл Греј (без млеко и шеќер) и бисквити. Тоа време го поминува во друштво на своите кучиња. Потоа, таа појадува во приватна трпезарија во Бакингемската палата. Јаде житарки, јогурт, тост и џем, што и е омилен вид на појадок, истакна Мекгрејди.

Понекогаш сака да појадува и риба, а сака и харинга. Го јаде за појадок, ужина или доцна вечера. Кога станува збор за други видови риби, таа сака и треска.

Ручек

Што се однесува до ручекот, таа сака едноставност, вели Мекгрејди. Таа често јаде риба и зеленчук.

Мекгрејди додава дека кралицата избегнува скробна храна како и тестенини и компири.

Бидејќи таа е владетел на Велика Британија, како и повеќето жители на земјата, ужива и во попладневната шолја чај. Поранешниот готвач истакна дека сака да јаде чоколадни колачиња или зрна бибер со чај. Доколку се одлучите за сендвич, главни состојки се краставици, јајца и чаден лосос.

Вечера

Елизабета обожава различни комбинации на месо или риба со зеленчук. Дарен вели дека често јаде галски стек, филе со печурки и сос.

За ладно предјадење, таа ја сака паштетата Глениглс, која се прави од чаден лосос, пастрмка и скуша.

– Готвивме многу традиционални француски јадења, како што е фландер од спанаќ со сос Морне (бешамел со сирење) – објаснува Дарен.

За десерт, таа јаде јагоди од областа на замокот Балморал и бели праски одгледувани во замокот Виндзор. Но, тоа не може да одолее на чоколадото.

„Таа е чокохоличарка и најмногу сака чоколадна пита“, вели Дарен.

Веќе заклучивме дека сака да ужива во шолја чај, а кога станува збор за алкохол понекогаш сака да пие џин и Dubonnet – сладок аперитив на база на вино.

Таа, исто така, сака одвреме-навреме да вечера по една чаша од омиленото германско слатко вино.

Зошто овој тип на исхрана е добар?

Одлично е да се јаде риба редовно. Виталните масни киселини складирани во маслото на некои риби (харинга, лосос) се сметаат за корисни за срцето бидејќи го намалуваат згрутчувањето на крвта. Рибата е богата со омега-3 масни киселини, протеини, селен, калциум и јод.

Тука е и спанаќот, една од најздравите намирници во светот. Не само затоа што е богат со протеини, туку содржи витамини А и Ц, антиоксиданси и фолати кои го штитат срцето.

Поранешната кралска нутриционистка Џенифер Ханвеј внимавала на исхраната на кралицата, но објаснила и важна причина зошто е добро што кралицата јаде чоколадо.

Како што старее нашата кожа, може да добие сиви и темни дамки. Ова се случува поради оштетување предизвикано од слободните радикали, кои можат да влијаат на нашите здрави клетки. За да ја одржите вашата кожа блескава и здрава, потребни ви се многу бобинки, органско кафе или темно чоколадо со висок процент на какао – објасни Ханвеј и додаде дека тоа се извори на антиоксиданси и минерали.

Чоколадото е богато со антиоксиданси, а истражувањата потврдија дека може да го намали ризикот од срцеви заболувања, воспаленија, отпорност на инсулин и да ја подобри функцијата на мозокот.

Исто така, кралицата не пуши и редовно поминува време на свеж воздух, што го прави оваа 95-годишна жена толку витална.

Можеби сите треба да примениме некои нејзини навики во исхраната.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!