Вие имате прво да ја знаете вистината

Минералната вода од ова словенечко одморалиште ја пиело кралското семејство во Виена и папата во Ватикан-Три срца за сите времиња (фото)

Покрај реката Мура, недалеку од словенечката граница со Австрија, се наоѓаат термалните бањи Раденци. За постарите генерации, познатата минерална вода со три срца е од оваа бања.

Од 1882 година гостите ја посетуваат оваа, денес позната словенечка бања, која е и атрактивна дестинација за одмор. Само една година подоцна, студентот по медицина Карел Хен сфатил дека водата во Раденци е лек. Ja однел на анализа и по повеќе од три децении се вратил во бањата. Токму тој е одговорен за тоа што водата од оваа бања е флаширана за прв пат од 1869 година .

За се да биде уште поинтересно, набргу потоа водата од овој спа центар била на масата на виенскиот двор, а дури има и тврдења дека Папата во тоа време ја пиел оваа минерална вода.

Не само што термалните бањи во Раденци можат да се пофалат со добро уреден комплекс, туку и со дури 250 сончеви денови во годината. Затоа и не чуди што, велат, сите гости дека за многу брзо време се чувствуваат многу поздраво. Без разлика во кое време да ја посетите бањата.

Постои една многу интересна легенда за потеклото на ова, денес познато туристичко место во Словенија. Според неа, длабоко под земја, на местото каде што се наоѓаат термалните бањи Раденци, живеат џуџиња . А токму тие се одговорни што лековитата термоминерална вода успева да го најде патот до површината.

Вода која го зајакнува и имунитетот

Покрај заболените од реуматски заболувања, лековитата вода во оваа бања помага и во лекување на болести на бубрезите, срцето, крвните садови и уринарниот тракт. Дополнително, престојот во бањата помага и на оние кои се под стрес , бидејќи тука сигурно ќе го најдат својот мир.
Во бањскиот комплекс има два хотела, со сите придружни содржини и програми. Во некои базени има термална, лековита вода, а има и такви кои се полни со лековита минерална вода.

Еден од внатрешните базени наменет за рекреативни базени е исполнет со обична вода, додека има внатрешни и надворешни базени полни со лековита вода, како и базени за деца. Посебно интересна е таканаречената брза река, која е своевидна атракција на термалниот комплекс.

Во склоп на спа комплексот има добро уреден велнес центар, каде што гостите имаат на располагање не само различни третмани, туку и масажи на лицето и телото.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!