Вие имате прво да ја знаете вистината

Клучевите за крај на војната се во рацете на кинескиот претседател, германските медиуми предупредуваат: „Си повеќе нема да стои настрана!“

Неспорно е дека претседателот на Русија, Владимир Путин направи грешка речиси во сè со инвазијата на Украина.

Окупацијата на цела Украина би била исклучително скапа. Според експертите на НАТО, на Русија ќе и требаат најмалку 600.000 војници, три пати повеќе отколку што таа испрати досега. Жртвите би биле големи, а може да се очекува и долгорочен отпор.

Затоа Владимир Путин се воздржува од вистинската инвазија, но не се откажува од нападот додека не се исполнат неговите барања: признавање на Крим и т.н. Народни републики Доњецк и Луганск, откажување на Украина од членството во НАТО.

Владимир Путин не смее да се извлече по сите направени злосторства, во спротивно ова би бил почеток на многу војни, предупредува германски Tagespost. Но, како да се излезе од војната без параноичното од неговиот бункер во Москва да го турка светот во нуклеарна војна без граници ?

Наједноставната и најчесната опција за Русија би била промена на власта во Кремљ. Значи, некој висок човек од структурите на моќ на руската тајна служба ФСБ или некој од генералите да влезе во кабинетот на Владимир Путин и да ги преземе чекорите во свои раце, а Владимир Путин да го смести во руски притвор.

Поверојатното сценарио е дека кинескиот претседател Си Џинпинг повеќе нема да стои и мирно да гледа како војната на Владимир Путин се повеќе ги поткопува глобалните трговски и економски интереси на Кина. На Пекинг му треба мир во Европа за нивниот амбициозен „Пат на свилата“, предупредува германскиот весник, бидејќи глобалната експанзија на Кина се заснова на агресивен надворешно трговски капитализам, комбиниран со тоталитарно општество дома.

Сето ова сега е нарушено од ирационалната војна на Владимир Путин. Така, Си Џинпинг треба да го земе телефонот и да влезе во играта како посредник. Затоа што факт е дека само претседателот на Кина ја има таа сила и моќ да направи отстапки кон Русија и Украина и да изнуди компромис. Само Кина има тежина да биде гарант за таков мир.

Во никој случај оваа војна не смее да заврши со капитулација на Украина или со преплашениот Запад кој се помири со Русија да голта парчиња од Украина. Ова ќе го направи пактот Хитлер-Сталин повторно модел за акција, 83 години по неговото потпишување: ќе стане легален и прифатлив за најбруталниот и најбескрупулозниот, најнасилен агресор да го добие посакуваниот плен.

Тоа би бил крај на цивилизациската авантура обликувана според принципите на Обединетите нации и меѓународното кривично право. Тоа би бил почеток на серија војни и инвазии низ светот, предупредува теологот и новинар Стефан Баер за Tagespost. Затоа е важно сите да сфатат дека Владимир Путин е криминалец и дека не смее да се извлече.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!