Вие имате прво да ја знаете вистината

Се огласи еден од најгласните критичари на Владимир Путин: „Русија мора да се соочи со промена на режимот, светот треба да помогне нашата земја да стане нормална, модерна и демократска!“

Рускиот опозициски лидер Владимир Кара-Мурза верува и е убеден дека Русија сигурно ќе се соочи со промена на режимот.

На сите им е јасно дека само Русите во Русија можат да ја променат оваа ситуација. Никој не може да го промени режимот од надвор. Само руските граѓани можат да иницираат значајни политички промени. И тоа ќе се случи“, изјави Кара-Мурза во интервју за CNN.

Во изминатите четири недели од почетокот на инвазијата на Украина, владее негативен став во јавноста, особено кај помладата популација. Внимавајте, овој човек е на власт повеќе од 22 години. На многумина им е доста да гледаат иста личност на телевизија сите овие години“, додаде тој.

Кара-Мурза е руски опозиционер и критичар на Владимир Путин, тој во текот на својот живот двапати беше хоспитализиран поради сомневање за труење кое наводно било директно нарачано од Кремљ. Тој смета дека политичките промени можат да дојдат само од самата Русија.

Но, важно е слободниот свет, каналот на демократијата, да покаже солидарност со оние кои сакаат да ја видат слободна и демократска Русија. Русија која ќе ги почитува правата на своите граѓани, но и ќе дејствува одговорно на меѓународната сцена“, изјави членот на групата Солидарност, која организираше масовни протести по изборите во 2011 година во Русија.

Ова е многу важно, сега треба да биде приоритет на Западот – да им покаже на Русите на нивниот јазик што е вистина, да ги отвори очите на руското општество, да им стави до знаење на сите какви злосторства наводно прави Путин во име на нашата земја“, додаде Кара-Мурза, кој од 2000 до 2003 година беше советник на опозицискиот лидер во руската Дума, Борис Немцов.

Тој вели дека многу руски граѓани не ни знаат дека војната се води во Украина и дека цивилите страдаат, бидејќи Владимир Путин уништи се што остана од независните медиуми.

Постои целосна блокада на информациите, цензура. Затоа е важно Западот да помогне да се пробие ѕидот на цензурата и да не се предаде на санкциите, особено оние насочени кон руските олигарси и оние кои ги кршат човековите права и се собраа околу Путин“, смета тој.

Кара-Мурза го повика Западот да ги поддржи милионите луѓе во Русија кои сакаат „нашата земја да стане нормална и модерна демократија“ и додаде дека „нема сомнеж дека ќе дојде тој ден“.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!