Вие имате прво да ја знаете вистината

Унгарскиот премиер Виктор Орбан бара исплата на европските средства поради бегалската криза

Унгарскиот премиер Виктор Орбан побара од Европската комисија да ги исплати сите средства од ЕУ доделени за неговата земја, вклучително и заем во рамките на Инструментот за опоравување и отпорност за да и помогне на Унгарија да се справи со бегалската криза во Украина, изјави портпаролот на унгарскиот премиер.

Според копија од писмото од 18 март испратено до претседателката на Комисијата Урсула Фон дер Лејен и испратено до Ројтерс по е-пошта, Орбан рече дека Унгарија сака да го искористи заемот за одбрана, гранична контрола и хуманитарни и други задачи за акутно управување со кризи.

Европската комисија не го одобри полскиот и унгарскиот план за закрепнување од пандемијата бидејќи тврди дека двете земји сè уште не ги почитувале препораките за владеење на правото.

Извршното тело на Европската унија е во конфликт со две националистички влади за голем број прашања, вклучувајќи ја слободата на медиумите и правата на ЛГБТ луѓето. Фон дер Лајен минатата година рече дека Унгарија мора да стори повеќе за борба против корупцијата.

Орбан, кој се подготвува за парламентарните избори на 3-ти април, чиј исход е неизвесен, рече дека Унгарија примила повеќе од 450.000 бегалци од Украина, истакнувајќи дека „споделената одговорност“ на земјите-членки е клучна во кризата.

„За таа цел, Унгарија бара само директен и ефективен пристап до фондовите на ЕУ доделени за неа и дека може да ги користи на флексибилен начин за најсоодветните цели за справување со кризата“, напиша Орбан во писмото.

Унгарија минатата година одби да искористи околу 9 милијарди евра заеми во рамките на Инструментот за закрепнување и отпорност на ЕУ, но според писмото на Орбан, владата сега го променила својот став.

Унгарија „бара итно обезбедување за заемот“ според инструментот, рече тој.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!