Вие имате прво да ја знаете вистината

Поранешен генерал на НАТО тврди: „Фрустрираниот Путин може да ја нападне Полска со нуклеарно оружје!“

Пензионираниот генерал на силите на НАТО, Весли Кларк во изјава за CNN кажа дека рускиот претседател може да користи нуклеарно оружје со ниски перформанси за да го одврати НАТО.

Тој верува дека, како што кажа, фрустрираниот Путин би можел да направи ограничен нуклеарен напад врз Полска.

Каде можеше да го направи тоа ? Веројатно не во Украина, но можеби во Полска“, кажа тој, објаснувајќи дека нападот може да се случи дури и во некои населени области во земјата.

Ова обично се случува на руските воени вежби. Начинот на кој тие го кажаа тоа е со нивните вежби, додека со поддршка на НАТО на Украина Русија губи. Потоа најверојатно Русија ќе се одлучи да користи нуклеарно оружје, а НАТО вели нуклеарната војна е Трета светска војна, бидејќи тоа е многу сериозно“, изјавил Кларк, пренесува Sky News.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!