Вие имате прво да ја знаете вистината

Илон Маск размислува за креирање на нова социјална мрежа! Милијардерот упати остри критикит кон Твитер и ги обвини за „задушување на демократијата“

Илон Маск размислува да основа и отвори своја социјална мрежа

Милијардерот и основач на компаниите Tesla и Space X, Илон Маск, изјави дека „сериозно размислува“ за создавање на нова социјална мрежа.

Маск остро ја критикуваше социјалната мрежа Твитер, тврдејќи дека платформата не дозволува слобода на говор.

Со оглед на тоа што Твитер де факто служи како јавен градски плоштад, непочитувањето на принципот на слобода на говор суштински ја поткопува демократијата“, објави Маск и додаде: „Што треба да се направи ?“.

Потоа тој ги праша неговите следбеници дали е потребна нова социјална мрежа.

Договорот со Комисијата за хартии од вредност од 2018 година бара од Маск да добие претходно одобрение од другите директори на Tesla пред да објави твитови за компанијата.

Откако Маск ги праша своите следбеници на Твитер во ноември дали треба да продаде 10% од својот удел во Tesla, компанијата за електрични возила доби покана од SEC бидејќи анкетата предизвика распродажба.

Претходно оваа недела, Маск ја оспори судската покана, па регулаторот на SEC го повика федералниот судија да дозволи неговите твитови да продолжат да се испрашуваат.

Предлогот на Маск за поништување е процедурално неточен и суштински неоснован“, наведе судот.

Ако продолжи да лансира сопствена платформа, Маск ќе се приклучи на растечката листа на јавни личности и технолошки компании кои ги напуштаат воспоставените мрежи на социјалните медиуми и создаваат свои платформи, честопати заговарајќи „слобода на говорот“.

Поранешниот претседател Доналд Трамп, забранет од социјалната мрежа Твитер од јануари 2021 година, лансираше своја социјална мрежа Truth Social во февруари како дел од медиумската и технолошката група на Трамп.

Доналд Трамп

Рамбл, Парлер, Гетр и други сервиси исто така се формирани како алтернативи на мејнстрим социјалните мрежи. Парлер беше отстранет од продавницата за апликации на Apple поради обвинувањата дека на 6. јануари демонстрантите ја користеле платформа за да поттикнат насилство во Капитол. Истата социјална мрежа беше повторно лансирана во април, откако компанијата направи подобрувања за подобро откривање и намалување на говорот на омраза.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!