Вие имате прво да ја знаете вистината

Поранешен командант на НАТО тврди: „Додека Владимир Путин е во Кремљ, во Европа не може да има мир!“

Поранешниот заменик командант на НАТО во Европа, Сер Ричард Шериф, вели дека тој, како и повеќето луѓе, има длабоки сомнежи во ветувањето на Русија дека ќе ги намали нападите врз Киев и Чернихив.

Ова е речиси сигурно признание дека обидот за напредување не успеа и дека тие најверојатно ќе нападнат на друго место“, вели тој.

Исто така, не би го исклучил ова како еден вид измама“, нагласува тој.

Додека Владимир Путин е во Кремљ, не може да има мир во Европа“, потенцираше Ширеф, опишувајќи го рускиот преседател како „крвожеден автократ“.

Тој вели дека НАТО мора да се погрижи војната со Русија да остане студена и да нема индикации дека НАТО се подготвува за каква било војна.

Сè уште не сме го виделе ова зголемување на капацитетот на НАТО, што мислам дека ќе биде клучно доколку НАТО сака да спречи каква било понатамошна агресија“, кажа Ширеф.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!