Вие имате прво да ја знаете вистината

“ПО НЕУСПЕХОТ ВО КИЕВ, РУСИТЕ ГО ГУБАТ И ХАРКОВ” – Институтот за проучување на војната објави нова анализа за ситуацијата во Украина!

Руската армија најверојатно одлучила целосно да се повлече од своите позиции околу Харков поради украинската контраофанзива и ограничената достапност на засилувања, објави Институтот за проучување на војната со седиште во Вашингтон (ISW) во најновата анализа на ситуацијата во Украина.

Руските единици генерално не се обидоа да се спротивстават на контранападите на украинските вооружени сили во изминатите неколку дена, со неколку исклучоци. Извештаите од западните функционери и видеото од офицерите од Доњецката Народна Република (ДНР) покажуваат дека Москва е фокусирана на уредно повлекување и враќање на Русите на други позиции наместо да се обидува да ги задржи нивните позиции во близина на градот, според информациите на ISW.

Се чини дека Украина на тој начин ја доби битката за Харков. Украинските вооружени сили ги спречија руските трупи да го опколат, а камоли да го заземат Харков, а потоа ги протераа од периферијата на градот, како што направија руските вооружени сили кои се обидоа да го окупираат Киев, се вели во анализата на ISW.

Украинските вооружени сили веројатно ќе се обидат да ги нарушат барем најзападните копнени линии на комуникација (GLOC) меѓу Белгород и руските вооружени сили концентрирани околу Изум. Теренот источно од сегашните украински позиции може да им помогне на Русите да ги одбранат своите GLOC, бидејќи големите водени тела канализираат движење и создаваат точки за метеж што Украинците би морале да ги пробијат.

Руските трупи продолжија со напорите да напредуваат по целата периферија на испакнатиот дел на Изум-Донецк, но постигнаа мал напредок. Руските вооружени сили ја се обидоа на копнената офанзива во Изум без успех, соопшти Институтот, додавајќи дека и покрај претпоставката дека Русите ќе се откажат од обидот да напредуваат од Изум, одлуката или сè уште не е донесена или Русите не се посветиле целосно на неа.

Малите и неуспешни напади на јужниот огранок кај градот Доњецк продолжија, но не постигнаа вистински напредок.

Главниот руски напор сè уште е обид да ги опкружи Северодонецк и Лисичанск од север и од југ. Руските трупи кои напаѓаат од Попасна на север не постигнале значителен напредок во последните 24 часа. Руските вооружени сили кои доаѓаат од север кон југ не успеаја да ја преминат реката Сиверски Донец и претрпеа катастрофални загуби во нивните обиди. Русите можеби немаат доволно дополнителна свежа борбена моќ за да ги надоместат тие загуби и да ја продолжат офанзивата на доволно голем обем за да ја прекинат опсадата, иако веројатно ќе продолжат да се обидуваат да го сторат тоа, според информациите на ISW.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!