Вие имате прво да ја знаете вистината

УКРАИНСКОТО ЗНАМЕ СЕ ВЕЕ НА НАЈВИСОКИОТ ВРВ ВО СВЕТОТ! Храбра Украинка се искачи на Монт Еверест: “Знамето треба да се вее како симбол на непобедливоста на нашиот дух!“ (фото)

Антонина Самоилова, државјанка на Украина, оваа недела се искачи на Монт Еверест како дел од експедицијата чија цел е да ја покаже „непобедливоста на украинскиот дух“.

За жал, годинава немаше украински експедиции на Еверест. Војната ги уништи соништата на милиони луѓе. За некои сонот беше да се искачи на Еверест, но тоа нема да се случи во 2022 година“, напиша таа во објава на социјалната мрежа Инстаграм.

Но, мислам дека украинското знаме треба да се вее на врвот на највисоката планина во светот, особено оваа година! Како симбол на непобедливоста на духот, силата на верата и националниот карактер“, посочува таа.

Таа се надева дека нејзиниот потфат ќе го подигне моралот за нејзините сонародници и претседателот Володимир Зеленски, изјави таа за медиумите на Хималаите додека Русија продолжува да ја бомбардира Украина во тримесечната војна.

Нејзиниот татко и брат се борат против Русите, кажа таа, додавајќи дека верува дека Украина ќе излезе како победник од војната.

Самоилова, која води ресторан со својот партнер во Киев, се искачила на многу од највисоките планини во светот, според информациите од нејзината веб-страница. Одлуката за искачување на Еверест е донесена во последен момент, кажала таа за Everest Chronicle.

Украинскиот алпинист победи на самитот во четвртокот рано наутро. Таа ја помина претходната ноќ во кампот и безбедно пристигна во базниот камп“, изјавила Химлал Гаутам, офицер за врска.

За планинарите на Еверест, шпицот на сезоната е во пролет. 

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!