Вие имате прво да ја знаете вистината

БОЛЕН УДАР ЗА ШОЛЦ – Социјалдемократите на германскиот канцелар изгубија на локалните избори во своето традиционално упориште!

Социјалдемократите на германскиот канцелар Олаф Шолц не успеаја да победат во своето традиционално упориште, освојувајќи историски низок процент од гласовите.

Зелените, нивните партнери во националната коалиција, речиси тројно ја зголемија поддршката во Северна Рајна-Вестфалија и сега ќе играат клучна улога во формирањето на новата федерална влада.

Северна Рајна-Вестфалија е најнаселениот регион во Германија, со 13 милиони регистрирани гласачи и голема политичка и економска сила. Локалните избори се одржаа шест месеци по националните избори кои го доведоа Шолц на власт.

Изборите во недела се сметаа за „мини-федерални избори“ и показател за состојбата на нацијата. Шолц лично ја водеше кампањата во име на Томаш Кучати, водечки кандидат од неговата Социјал-Демократска партија (СПД), што дополнително се претвори во симболичен референдум за неговата политика.

Проекциите укажуваат на огромна загуба за СПД, партијата освои само 27 отсто од гласовите, наспроти 31,2 отсто во 2017 година. Партијата никогаш не била под 30 отсто во регионот откако е создадена модерна Германија по Втората светска војна.

Опозициските демохристијани ЦДУ, кои беа на власт во Германија веќе 16 години во времето на поранешната канцеларка Ангела Меркел, се на прво место со 36 отсто од гласовите, во однос на 33 отсто на претходните избори.

Зелените покажаа најголем напредок со 18 отсто од гласовите, наспроти само 6,4 отсто пред четири години. Слободните демократи ФДП, коалициските партнери на ЦДУ во актуелната влада на Северна Рајна-Вестфалија и Алтернатива за Германија (АфД) пропаднаа.

Блокот ЦДУ-ФДП веќе нема доволно места во регионалниот парламент за да обезбеди продолжување на нивната политика, па затоа Зелените сега можат да учествуваат во формирањето на владата. Најголеми шанси да формира нова владејачка коалиција има Хендрик Вуст од ЦДУ, а најверојатен партнер ќе му бидат Зелените. Додека ја прославуваше победата, тој кажа дека одржувањето коалициски разговори е неговиот следен чекор откако демохристијаните добија јасен мандат од гласачите да останат на власт, но не понуди никакви детали.

Сепак, опција е и „семафор коалицијата“ на Социјал-Демократите, Слободните демократи и Зелените – истите партии кои ја контролираат германската сојузна влада.

Мона Нојбаур, водечкиот кандидат на Зелените, кажа дека нејзината партија е подготвена да „преземе одговорност“ за регионот.

Изборниот неуспех беше втор за СПД овој месец, откако минатата недела беше поразен во северната сојузна покраина Шлезвиг-Холштајн. Демохристијаните победија убедливо, а Зелените го зазедоа второто место.

Сепак, на крајот на март, Социјал-Демократите постигнаа историски убедлива победа во малиот регион Сар, освојувајќи апсолутно мнозинство.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!