Вие имате прво да ја знаете вистината

Властите во Украина ги објавија најновите податоци за загубите на Русија: ДОСЕГА РУСКИТЕ СИЛИ ИЗГУБИЛЕ 27.700 ВОЈНИЦИ! Погледнете ја целосната листа на загуби (фото)

Генералштабот на вооружените сили на Украина објави нови податоци за руските воени загуби од почетокот на инвазијата на 24. февруари до денес. 

Според Украина, загинале 27.700 руски војници, што е за 300 повеќе од претходниот ден. Уништени се 1.228 руски тенкови, 2.974 оклопни борбени возила, 577 артилериски системи, 89 системи за против-воздушна одбрана, 200 авиони, 165 хеликоптери и 13 бродови.

Руските вооружени сили преходниот ден претрпеа најголеми загуби во правец на Бахмут и Запорожје, соопштија од украинските вооружени сили.

Загальні бойові втрати противника з 24.02 по 16.05 орієнтовно склали / The total combat losses of the enemy from 24.02…

Posted by Генеральний штаб ЗСУ / General Staff of the Armed Forces of Ukraine on Monday, May 16, 2022

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!