Вие имате прво да ја знаете вистината

Европската унија и денес без договор за нафтеното ембарго кон Русија: “ЗАЛОЖНИЦИ СМЕ НА ЕДНА ЗЕМЈА!“

Министрите за надворешни работи на Европската унија денес се обидоа да  извршат притисок врз Унгарија да го укине своето вето за предложеното руско ембарго за нафта, додека Литванија го гледа блокот како „заложник на една земја-членка“.

Ембаргото предложено од Европската комисија на почетокот на мај ќе биде најтешката санкција досега од инвазијата на Москва на Украина на 24. февруари, а вклучува и одвојување на европските земји кои се најмногу зависни од руската нафта.

Сепак, Унгарија, најблискиот сојузник на Москва во ЕУ, сака стотици милиони евра од ЕУ за да ја олесни цената на откажувањето од руската нафта. Од друга страна, на сите 27 земји-членки на ЕУ треба да им се дозволи да продолжат со спроведување на ембаргото. 

Една земја членка ја држи во заложништво целата Унија. Мора да се договориме, не можеме да бидеме заложници“, изјави литванскиот министер за надворешни работи Габриелиус Ландсбергис.

Неколку министри директно ја повикаа Унгарија по име, додека Романија соопшти дека е во блокот да го промени ставот на Будимпешта. Унгарскиот министер за надворешни работи Петер Сијарто минатата среда на социјалната мрежа Фејсбук напиша дека решение не е на повидок.

Тој кажа дека на владата на премиерот Виктор Орбан и се потребни „стотици милиони долари“ за унгарските рафинерии, зголемен капацитет на нафтоводите во Хрватска и компензација за унгарската економија.

Сепак, министрите на ЕУ, од Австрија до Естонија, веруваат дека сепак ќе има ембарго на нафта, дури и ако е потребно подолго време за да се постигне договор.

Овој пакет санкции ќе биде усвоен и нафтата ќе биде вклучена“, изјави естонската висока дипломатка Ева-Марија Лиметс.

Овој став беше повторен од други, меѓу кои Луксембург и Романија, а предлогот на Комисијата беше поддржан од Шпанија. Нафтеното ембарго, веќе воведено од Соединетите Американски Држави и Велика Британија, по пет рунди претходни санкции на ЕУ, се смета за најдобар начин да се намалат приходите на Русија за нејзината војна во Украина.

Високиот претставник на ЕУ за надворешни работи Жозеп Борел минатата недела навести дека на состанокот во понеделник треба да се постигне решение за ситуацијата.

Некои дипломати сега го посочуваат самитот на 30-31 мај како време за договор за постепена забрана на руската нафта, веројатно во текот на шест месеци, со подолг преоден период за Унгарија, Словачка и Чешка.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!