Вие имате прво да ја знаете вистината

Извештајот на Си-Ен-Ен открива нов руски хорор: “Наоѓаме мали стрелички насекаде, има и во телата на убиените во Буча”

Помина повеќе од еден месец откако украинската војска го врати Ирпин, а Володимир Климашевски сè уште наоѓа мали проектили како клинци низ целата градина и во ѕидовите на неговата куќа, пишува Си-Ен-Ен. Го посетиле Ирпин и направиле приказна за состојбата во тој град.

Климашевски им рекол дека малите проектили биле толку мали што морал да ги извади со клешти. Нивното официјално име е флеш, што е француски збор за мали стрелички. Вака изгледаат, долги околу педа и пол, измислени за време на Првата светска војна, се ставаат во поголеми чаури, а потоа се гаѓаат со тенкови. Кога ќе дојде до детонација, тие се расфрлаат на широк простор.

Иако не се забранети генерално, нивната употреба во цивилни области е забранета со меѓународното право за војна. САД ги користеа во војната во Виетнам, а ОН го обвинија Израел дека ги користел во 2010 година против цивилите во Газа. Но, освен во овие случаи, тие ретко се користат во модерното војување.

Откако се повлекоа од селата и градовите северно од Киев, стана јасно дека Русите исто така ја користеле оваа муниција во своите напади. Ирпин не е единственото место каде што се пронајдени, пишува CNN. Истиот случај е и во селото Андривка, кое е на околу 20 километри западно од Ирпин.

Таму разговарале со фармерот Вадим Бозко, кој им рекол дека флешетите ги нашол расфрлани на улицата до неговата куќа. Тој и неговата сопруга се криеле во подрумот додека траело бомбардирањето, кое речиси целосно ја уништило нивната куќа.

Муниција во форма на мала стрела, флеш диск, е пронајдена и во телата на убиените во Буча, тврди Људмила Денисова, украинскиот омбудсман. Таа минатиот месец рече дека “ослободувањето на регионот Киев откри нови ужаси на руските војници”. “Форензичарите открија флешети во телата на жителите на Буча и Ирпин”, рече таа. Не е јасно дали флеш-уредите убиле цивили.

Климашевски се уште се сеќава на 5 март, денот кога почнаа да паѓаат флешетите. Се сеќава дека лежел на подот во куќата, подалеку од прозорецот, за да се заштити. Неговите соседи Анзелика Коломиец и Ихор Новохатни побегнале од Ирпин поради најтешките борби во март.

Кога се вратиле дома, неколку недели подоцна, велат дека нашле безброј флешети во градината и на покривот. Ги чуваат во тегли на тераса. Ги наоѓаме насекаде, рече Новохатни.

Коломиец, додека ја чистела куќата по нејзиното враќање, нашла флешети насекаде. Ги пронашла и додека ја подготвувала градината. “Сакам градинарство. Немам многу простор, но минатата година имав над 100 домати. Ги дадов на пријатели. Не успеав да набавам домати годинава, но имам рукола, кромид и цвеќиња”, рече таа.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!