Вие имате прво да ја знаете вистината

Институтот за проучување на војната тврди: ОВОЈ ПОРАЗ ГИ ШОКИРАШЕ СИТЕ ВО РУСИЈА! (фото)

Институтот за проучување на војната (ISW) објави нова анализа и мапа на конфликтот во Украина.

Уништувањето на главни инфраструктурни места во Украина предизвика голем проблем на руската моторизирана бригада која на 11. мај се обиде да го помине понтонскиот мост над реката Сиверски Донец а ги шокираше истакнатите руски воени блогери и аналитичари кој имаат стотици илјади следбеници па истите почнаа да ја коментираат неспособноста на руската армија“, се вели во најновата анализа на ISW.

Обидот да се премине реката покажа впечатлив недостаток на тактичка смисла, бидејќи сателитски снимки покажуваат уништени руски возила собрани на двата краја на уништениот мост“, пишува Институтот за проучување на војната.

Според украинските власти, украинските вооружени сили најверојатно ќе спроведат контраофанзивни операции за да ги избркаат Русите од областа Изум. Претходно забележавме дека рускиот артилериски оган насочен западно од областа Изум има поголема веројатност да ја наруши таквата контраофанзива“, додава ISW.

Руските вооружени сили продолжија да се повлекуваат од областа Харков, но најверојатно ќе се обидат да одржат линија источно од Вовчанск за да обезбедат копнена комуникациска линија (GLOC) што се протега од Белгород преку Вовчанск до Изум.

Теренот во оваа област е генерално погоден за Украина, а Русите имаат и други GLOC со кои можат да го снабдуваат Изум, така што Украинците можеби не се обидуваат да напредуваат многу подалеку на исток во овој момент.

Украинските бранители продолжија да се борат во фабриката Азовстал во Мариупол, и покрај ужасните услови и руските напади“, се вели во анализата.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!