Вие имате прво да ја знаете вистината

КРАЈ НА ЕДНА ЕРА, ШОК ЗА РУСИТЕ – McDonald’s по 30 години ја напушта Русија:  Поради војната во Украина и хуманитарната криза, бизнисот е неодржлив!

Синџирот за брза храна McDonald’s ја напушта Русија по 30 години бизнис.

McDonald’s, кој привремено ги затвори своите 850 ресторани низ Русија во март, објави дека сега заминува засекогаш и почна да го продава имотот.

Гигантот за брза храна соопшти дека ја донел одлуката поради „хуманитарната криза“ и „непредвидливото работно опкружување“ предизвикано од војната во Украина поради чекањето бизнисот во Русија да биде „неодржлив“.

Првиот McDonald’s беше отворен во Москва во 1990 година, кога Советскиот Сојуз почна да се отвора за западните брендови, а доаѓањето на McDonald’s, симбол на Западот во социјалистичка земја, имаше симболична тежина.

McDonald’s во Москва, Русија

Компанијата објави дека сега се обидува да ги продаде сите свои ресторани во Русија на локален купувач и дека има намера да започне процес на „разградување“ на сајтовите за тие повеќе да не го користат името, брендот и менито на McDonald’s.

Одлуката на McDonald’s дојде откако Renault објави дека го продава својот бизнис во земјата. Француската компанија објави дека нејзиниот удел од 68% во производителот на автомобили АвтоВАЗ ќе биде продаден на Рускиот научен институт, додека нејзиниот удел во Renault, Русија ќе му припадне на градот Москва.

Стотици меѓународни брендови ја напуштија Русија или ја суспендираа продажбата на своите предмети како одговор на војната во Украина. Други компании, како Burger King и слични, не можеа да ги затворат своите продавници поради комплицираните договори за франшиза.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!