Вие имате прво да ја знаете вистината

КРЕМЉ СО ОСТРО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ – Еве што ќе се случи доколку Украина влезе во НАТО!

Кремљ соопшти дека влезот на Украина во НАТО ќе доведе до тоа блокот да има територијален спор со Русија.

Од почетокот на војната, Украина изрази желба да се приклучи и на Европската унија и на НАТО.

Потенцијалниот пристап на Украина во НАТО може да доведе до ситуација во која Русија би имала територијален спор со земја членка на алијансата“, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

За разлика од Украина, Финска и Шведска немаат територијални спорови со Русија“, изјави Песков откако двете земји ги објавија плановите да ја поднесат својата кандидатура за влез во НАТО на 15. мај.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!