Вие имате прво да ја знаете вистината

Лукашенко го обвини Западот: “Тие сакаат да го продолжат конфликтот во Украина за да ја ослабнат Русија што е можно повеќе!“

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко повика на единство на рускиот воен сојуз.

Лукашенко го обвини Западот дека сака да го продолжи конфликтот во Украина во обид да ја ослабне Русија што е можно повеќе. Тој зборуваше на самитот на лидерите на Организацијата на Договорот за колективна безбедност (ОДКБ) во Москва, каде што кажа дека бруталните санкции против Белорусија и Русија би можеле да се избегнат доколку групата остане обединета.

Без единствен сојуз, колективниот Запад ќе изврши притисок врз постсоветскиот простор“, изјави Лукашенко, испраќајќи порака до рускиот претседател Владимир Путин и претседателите на Ерменија, Казахстан, Киргистан и Таџикистан.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!