Вие имате прво да ја знаете вистината

Најпозната мајка во Украина – Дали знаете по која жена е именувана украинската победничка песна? Еве како изгледа (фото)

Украинските претставници на Оркестарот Калуш победија на овогодинешниот избор за песна на Евровизија во Торино минатата сабота. Тие ја отпеаја песната Стефанија, а таа за кратко време стана европски хит, што не е чудно со оглед на тоа што во финалето добија невиден број на гласови од публиката.

Сепак, малкумина знаат дека Стефанија е всушност мајка на фронтменот на бендот, Олег Псјук, а таа песна е посветена токму на неа. Стефанија на тој начин стана најпознатата мајка во Украина.

„Сите ја пееја нашата песна. Првично беше посветена на мајка ми, по која го доби името, но сега е песна за сите мајки “, рече Олег Псјук пред финалето.

Претходно, членовите на групата изјавија дека нивната песна станала „украинска химна“ и зборува за стареење и носталгија. Песната заклучува колку неговата мајка направила за актерот на песната, кој е свесен за нејзините борби и сето она низ кое поминала.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!