Вие имате прво да ја знаете вистината

“НА ВЛАДИМИР ПУТИН МУ ОСТАНУВААТ САМО ДВЕ ОПЦИИ“ – Сега е веќе јасно дека ниту втората фаза од војната не оди според планот на лидерот од Кремљ!

Можно е втората фаза од војната околу регионот на Донбас да ја следи истата шема како првата фаза, која заврши со повлекување на Русија од областа околу Киев, пишува Лоренс Фридман за New Statesman

Тие почнаа гласно, а потоа се повлекоа понижувачки, најавувајќи голема офанзива на Донбас, индустрискиот исток на Украина, на чија територија во 2014 година беа формирани сепаратистичките провинции Доњецк и Луганск.

Првиот чекор е јасно да се стави до знаење дека Русите не можат да победат, потоа се разговара за импликациите од можните преговори, пред позицијата на руските вооружени сили да стане неодржлива и тие да се повлечат. Разликата е во тоа што овој пат повлекувањето значи прифаќање на поразот, пишува New Statesman во написот со наслов „Кога Владимир Путин ќе сфати дека е време да ги намали загубите во Украина ?“. Ако тоа не е прифатливо за Москва, тогаш рационалниот следен чекор не е да ескалира ситуацијата, туку да се понуди примирје што е можно поскоро. Надевајќи се дека тоа ќе овозможи да се обезбедат барем минимални цели или барем да предизвикаат конфликти меѓу украинскиот претседател Володимир Зеленски и неговите меѓународни поддржувачи доколку украинскиот претседател ја одбие понудата.

Сергеј Шојгу и Владимир Путин

Сегашниот консензус е дека војната ќе продолжи уште некое време бидејќи Украина не може да се согласи на губење на ниту еден дел од територијата, додека рускиот претседател Владимир Путин толку многу инвестираше во оваа војна што не може да се повлече. Можно е конфликтите во Донбас да се спуштат на пониско ниво, кое двете страни можат да го одржат долго време. Но, можно е и руските вооружени сили во одреден момент да се соочат со катастрофален и понижувачки пораз, оценува угледниот весник.

Помина 9. мај, за кој се веруваше дека е датум на можна пресвртница. Руските вооружени сили сè уште можат да нанесат огромна штета на Украина со артилериски и ракетни напади, сè уште држејќи ја блокадата на украинското пристаниште на Црното Море. Но, Украина ги надмина огромните страдања без да се откаже и наскоро би можела да има предност во битката за Донбас, предвидува Лоренс Фридман.

Руски вооружени сили во областа Донбас

Откако помина 9. мај, а со тоа и притисокот да се спореди со триумфот во 1945 година, Владимир Путин би можел да вложи повеќе време во тоа како да ги намали своите загуби. Во говорот на 9. мај, Владимир Путин ја објасни инвазијата на Украина со фактот дека Украинците со западните сојузници подготвуваа казнена операција врз бунтовниците Доњецк и Луганск но и дека НАТО започнал активна воена конструкција со соседите на Русија.

Владимир Путин

Постојат сè поголеми индикации дека конфликтот со неонацистите и Бандерас поддржани од САД е неизбежен. Видовме изградена воена инфраструктура, работа стотици странски советници и редовно доставувано најсовремено оружје од земјите на НАТО. Заканата растеше, секој ден“, кажа Владимир Путин во својот говор на 9. мај по повод „Денот на победата“.

Така, Русија не изврши агресија против Украина, туку превентивен напад за да спречи агресија. Тоа беше принудна, навремена и единствена правилна одлука. Одлука на суверена, силна и независна земја“, додаде Владимир Путин.

Тој создаде култ околу Големата патриотска војна, користејќи ја парадата на 9. мај со години за да покаже воена моќ и да поттикне чувство на гордост и заедништво, потсетувајќи ги Русите на времето кога Украина и Белорусија беа дел од иста држава.

Воена парада на Црвениот плоштад во Москва по повод „Денот на победата“ 9. мај

Владимир Путин ја толкува војната во Украина како продолжение на онаа што заврши пред 77 години. Големата победа во 1945 година ја остави сликата на воен булдожер кој со својата тежина здроби сè пред себе, што беше потврдено со задушувањето на унгарското востание од 1956 година, испраќајќи тенкови во Прага во 1968 година, а подоцна и во Чеченија. Но, рускиот булдожер повеќе не работи. Втората фаза од војната трае веќе еден месец и Русите имаат мал успех, додека Украинците бележат успеси во Харков и Керсон, пишува New Statesman и додава – „Време е Владимир Путин да почне да размислува како да ги минимизира загубите, кога веќе не успеа да победи“.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!