Вие имате прво да ја знаете вистината

НИКОМУ НЕ МУ Е ЈАСНО ШТО СЕ СЛУЧУВА – Во Северна Кореја бројот на заразени со Ковид-19 надмина еден милион, Ким ја активира војската!

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун и нареди на војската да ја стабилизира дистрибуцијата на лекови за вирусот Ковид-19 во главниот град Пјонгјанг во борбата против првата потврдена епидемија во земјата, објавија државните медиуми.

Минатата недела, таму беше донесено првото признавање на Северна Кореја за „експлозивна“ епидемија, откако повеќе од две години тврдеше дека нема инфекција со вирусот Ковид-19. Експертите предупредуваат дека ова може да предизвика голем број проблеми во земја со ограничени медицински материјали и без програми за вакцини.

Лековите набавени од државата не стигнале до луѓето навремено и точно“, кажал Ким на вонредниот состанок на Политбирото во неделата, пред да ги посети аптеките во главниот град, објавија тамошните медиуми.

Ким Џонг Ун

Ким нареди итно распоредување на „моќни воени сили“ за да се стабилизира снабдувањето со лекови во градот Пјонгјанг“, се додава во соопштението.

Иако властите наредија дистрибуција на националните резерви за лекови, аптеките не беа добро опремени за непречено да ги извршуваат своите функции.

Ким Џонг Ун, исто така, го критикуваше „неодговорниот“ однос кон работата, организацијата и работата на Владата и јавното здравство.

Соседна Јужна Кореја нема да штеди напор да и помогне на Северна Кореја да се бори против епидемијата“, изјави претседателот Јун Сук-Јол во парламентот во понеделникот, велејќи дека е подготвена да обезбеди вакцини против Ковид-19 и друга медицинска поддршка доколку Пјонгјанг се согласи.

Бројот на заразени со вирусот Ковид-19 во Северна Кореја беше 1.213.550, со 50 смртни случаи заклучно со неделата.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!