Вие имате прво да ја знаете вистината

Под чија контрола е сега Змискиот остров? Објавени нови сателитски снимки, еден знак открива се (фото)

Многу важна геостратешка точка во Црното Море.

По (не)успешниот напад на украинските сили на островот Змејна (познат и како Змиски остров) во Црното Море, руската армија наводно била принудена да ги напушти воените позиции на островот. Неодамна сателитски снимки открија присуство на руски сили на островот, што беше потврдено од украински и руски воени претставници.

Сателитските снимки направени во областа на Црното Море покажуваат огромна буква „З“ на островот Змејни. Во близина може да се видат и летало и пловечки кран на руската Црноморска флота. Генералштабот на вооружените сили на Украина неодамна потврди дека Русија „се обидува да го зголеми своето воено присуство на островот Змејна, преку зајакнување на системот за противвоздушна одбрана“.

Претставникот на Главната разузнавачка управа на руското Министерство за одбрана, Вадим Скибицки, претходно откри дека на островот е префрлен ПВО системот Тор-М2, како и рускиот ракетен систем Панцир за обезбедување на противвоздушна одбрана на тој простор.

Амфибиските чамци и други бродови активно се користат за испорака на муниција, воена опрема (пред се радарски станици и опрема за извидување) – додаде тој. Претходно, еден руски ракетен систем Тор беше оштетен како резултат на украинскиот напад на островот. Тој наводно бил отстранет од островот.

Во меѓувреме, украинските сили не ги запираат извидувачките мисии во регионот на Црното Море. Руското Министерство за одбрана секојдневно известува за пресретнувањето на украински беспилотни летала, вклучувајќи го и Бајрактар ​​ТБ2 , над островот. 

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!