Вие имате прво да ја знаете вистината

Пратенците во Унгарија повторно го избраа Виктор Орбан за премиер – По гласањето лидерот на Фидес положи заклетва!

Унгарските пратеници денеска го реизбраа Виктор Орбан за премиер на државата.

Лидерот на партијата Фидес, кој е на чело на владата од 2010 година, е избран за премиер со 133 гласа „ЗА“ и 27 „Против“, објавија тамошни медиуми.

По гласањето, Виктор Орбан положи заклетва и повторно ја презеде функцијата.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!