Вие имате прво да ја знаете вистината

ПРВА РЕАКЦИЈА НА ПЕНТАГОН ПО ЗАКАНИТЕ ОД РУСИЈА УПАТЕНИ КОН ШВЕДКСА И ФИНСКА! Дали се приближуваме до конфликт помеѓу две нуклеарни сили !?

Финска и Шведска ставија до знаење дека сакаат да влезат во НАТО. Реакцијата на Москва е дека нема да седи со скрстени раце, а сега конечно се огласи и Пентагон.

Официјален Пентагон соопшти дека мошне загрижувачки се заканите на Москва кои ги дава за Финска и најавата на Шведска дека ќе влезат во НАТО.

Соединетите Американски Држави се подготвени, доколку е потребно, да ги снабдат Финска и Шведска со воена опрема додека чекаат да бидат примени во НАТО“, изјави портпаролот на Пентагон.

Да потсетиме, од почетокот на војната во Украина, Финска и Шведска, по повеќедецениска воена неутралност, повлекоа драстичен потег и соопштија дека сакаат да станат членки на Алијансата, а Москва веднаш реагираше предупредувајќи дека нема да го толерира НАТО на нејзините граници.

Доколку САД навистина ги снабдат Финска и Шведска со дополнителни трупи, одговорот на Русија би можел да биде жесток.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!