Вие имате прво да ја знаете вистината

ПУТИН ЈА ЧУВА “САРМАТ” ЗА КРАЈ! Погледнете како работат борбените хеликоптери “Алигатори” во регионот на Донбас! (видео)

На руските социјални мрежи се појавија видео снимки од работата на руските борбени хеликоптери познати како “Алигатори” во регионот на Донбас.

Напаѓачките хеликоптери Ка-52 работат во парови, помагајќи да се уништат утврдените области на силите со кои располага Украина на рутата Авдеев.

Ка-52 е нападен хеликоптер прилагоден за сите временски услови, управуван од руските воздухопловни сили. Направен и развиен е во КамовКа-52 е варијанта на хеликоптерот Ка-50 со две седишта. Првиот хеликоптер Ка-52 беше претставен во декември 1996 година. Хеликоптерот го изаврши својот прв лет во јуни 1997 година.

Ка-52 се напојува со два турбо-мотори Klimov VK-2500 напојувани се од два коаксијални главни ротори кои се контраротирачки. Секој мотор произведува максимална моќност за полетување од 2.400 КС. Моторите се опремени со нов целосен дигитален контролен систем (FADEC).

Хеликоптерот Ка-52 може да уништи непријателски оклопни и неоклопни копнени цели, воздушни цели со мала брзина и работна сила на линијата на фронтот и во тактичка длабочина. Распореден е и како платформа за набљудување и воздушна команда за група јуришни хеликоптери.

Хеликоптерот Ка-52 може да лета на максимална височина од 5.500 метри. Максималната брзината на летање на хеликоптерот е 300 km/h и 260 km/h.

Хеликоптерот може да се искачи со брзина од 12 m / s. Ка-52 има практичен опсег на летање од 460 километри, додека опсегот на летот е 1.110 километри.

Да потсетиме, Русија неодамна пробно лансираше нова интерконтинентална балистичка ракета со нуклеарно оружје позната како “Сармат“. Веста за пробното лансирање на ракетата беше објавена во средата на 20. април. Русија тврди дека може да достигне брзина од 16.000 милји на час (25.750 километри) и може да распореди 10 или повеќе боеви глави на секоја ракета.

Со “Сармат“, која Русија ја развива речиси две децении, Москва има опција да ја ланисра на кој било дел од Земјата. Се смета за голем предизвик за копнените и сателитски радарски системи и системите за следење.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!