Вие имате прво да ја знаете вистината

РАСКЛОПОТ ВО КРЕМЉ ПОТВРДЕН НА РУСКАТА ДРЖАВНА ТЕЛЕВИЗИЈА !? “Некои се подготвени да се повлечат па дури и да се покаат за војната!“

Амбасадорот на Русија во Соединетите Американски Држави (САД) сензационално навести за раскол во Кремљ поради инвазијата на Украина и поради јасниот неуспех на руската војска да постигне значителен нов напредок во Донбас.

Говорејќи на руската државна телевизија, Анатолиј Антонов (67 г.) кажа дека САД тајно му ги дава на Кремљ условите за преговори за прекин на бруталните борби.

Тој имплицираше дека некои во Кремљ се подготвени да се откажат од борбите, да ги повлечат војниците, па дури и да се „покаат“ – нагласувајќи дека тој не е меѓу оние што сакаат да капитулираат.

САД не туркаат на преговори, но под одредени услови“, изјави високиот дипломат – кој важи за тврдокорен.

Би набројал три од нив“, кажа тој и додаде: „Прво, да се запре воената акција како дел од специјална воена операција. Второ, да ги вратиме нашите војници таму каде што беа пред 24. февруари. Третиот е да се покаеме за се што направивме“.

Антонов му кажа на рускиот водител на државната телевизија Владимир Соловјов: „Се разбира, ние зборуваме цврсто и јасно, и недвосмислено сме сигурни во тоа – барем руските дипломати кои работат овде – нема да има таква капитулација. Никогаш!

Ние цврсто веруваме – и би било потешко да се работи без таа сигурност дека сите задачи поставени од врховниот командант ќе бидат целосно извршени. Никогаш нема да се предадеме и никогаш нема да се вратиме“, додаде тој.

Велејќи „барем руски дипломати кои работат овде“, се чини дека навести дека другите дипломати се помалку сигурни во „некапитулација“.

Анатонов го нарече Владимир Путин „врховен командант“, со што јасно стави до знаење дека воената стратегија – која се смета за погрешна дури и во безбедносните и воените рангови на Русија – доаѓа од самиот врв на Кремљ.

Антонов, исто така, тврдеше дека руските дипломати се соочиле со закани за физичко насилство и дека американските разузнавачки агенции се обидуваат да воспостават приватен контакт со пратениците.

Откако Русија ја нападна Украина, состаноците лице в лице со американските претставници завршија“, тврди тој.

Тоа е како опколена тврдина. Во основа, нашата амбасада работи во непријателско опкружување. Вработените во амбасадата добиваат закани, вклучително и закани за физичко насилство. Агенти на американските безбедносни служби висат пред руската амбасада и ги споделуваат телефонските броеви на ЦИА и ФБИ, кои може да се повикаат за да воспостават контакт“, објаснува тој.

Тој повтори дека конфликтот со Западот кој ја вооружува Украина може да предизвика нуклеарна војна.

Денешната ситуација е крајно, крајно опасна. Соединетите Американски Држави влегуваат се подлабоко во конфликт со најнепредвидливите последици за односите меѓу двете нуклеарни сили“, тврди тој.

За потсетување, рускиот претседател ги стави нуклеарните сили на Москва во состојба на висока готовност веднаш по почетокот на инвазијата, предизвикувајќи стравувања дека може да го притисне „црвеното копче“.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!