Вие имате прво да ја знаете вистината

РУСИЈА НЕ СЕ ШЕГУВА – Се појави видео на кое наводно се гледа како се транспортираат руски нуклеарки на 50 километри од Финска и во близина на Хелсинки! НАТО ПРИПРЕМА ОДГОВОР !? (видео)

Очигледно Русија почнала да преместува нуклеарни ракети кон финската граница само еден ден откако таа земја објави дека ќе се кандидира за членство во НАТО, пишува Daily Mail.

На видеото објавено денес на руските социјални мрежи се гледаат камиони со балистички ракети Искандер – кои можат да бидат опремени со нуклеарни боеви глави – како се движат по автопатот, наводно кон Виборг на финската граница.

Штом претседателот на Финска кажа дека влегуваат во НАТО, целата дивизија на Искандер, седум од нив, се движеше кон Виборг“, вели нараторот во видеото. Откако Финска и Шведска ги објавија официјалните планови да аплицираат за членство во НАТО, Министерството за надворешни работи на Русија денес предупреди дека потегот е „тешка грешка“ и дека ќе има „далекосежни последици“.

ВИДЕОТО МОЖЕ ДА ГО ПОГЛЕДНЕТЕ ТУКА.

Виборг се наоѓа на само 50 километри од Финска и околу 200 километри од Хелсинки, што го става главниот град во домет на руските ракети.

Во меѓувреме, НАТО подготвува голема воена вежба во Естонија за да го проба својот одговор на можен напад од Русија. Околу 15.000 војници од 10 различни земји – вклучувајќи ги Финска, Шведска и мал одред од Украина – ќе учествуваат во вежбата наречена „Еже“ што ќе се одржи на само 40 милји од најблиската руска база. Вежбата е една од најголемите надвор од Соединетите Американски Држави од распадот на Советскиот Сојуз во 1991 година, поддржана од дополнителни 900 британски војници распоредени во Талин уште во февруари, пред избувнувањето на војната во Украина.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!