Вие имате прво да ја знаете вистината

Рускиот заменик министер за надворешни работи тврди: “МОСКВА НЕМА САМО ТАКА ДА СЕ ПОМИРИ СО ПРОШИРУВАЊЕТО НА НАТО!“

Русија во понеделникот соопшти дека Западот не треба да има илузии дека Москва само ќе се помири со проширувањето на НАТО во Шведска и Финска, предупредувајќи дека воените тензии ќе се зголемат како резултат на пристапувањето на тие земји во Алијансата.

Претседателот на РусијаВладимир Путин постојано ја наведува постсоветската експанзија на НАТО кон исток кон руските граници како причина за инвазијата на Украина.

Војната, сепак, поттикна една од најголемите промени во европската безбедносна архитектура: некогаш незамисливите потези на Шведска и Финска, кои делат 1.300 километри граница со Русија, да се приклучат на воен сојуз.

Тие не треба да имаат илузија дека ние едноставно ќе се помириме со ова, ниту Брисел, Вашингтон и другите престолнини на НАТО“, изјави рускиот заменик-министер за надворешни работи Сергеј Рјабков, цитиран од РИА Новости.

Влезот на Финска и Шведска во НАТО би бил голема грешка со далекусежни последици“, нагласи тој.

Воените тензии ќе се зголемат како резултат на приклучувањето на тие земји во НАТО“, предупреди Рјабков.

Русија даде малку индикации за тоа што ќе направи како одговор на нордиското проширување на НАТО, велејќи само дека – „ќе има воено-технички одговор“.

Еден од најблиските сојузници на Владимир Путин минатиот месец изјави дека Русија би можела да распореди нуклеарно оружје и хиперсонични ракети во руската ексклава во Калининград доколку Финска и Шведска се приклучат на НАТО.

Влегувањето на Финска и Шведска во НАТО – основано во 1949 година за да ја гарантира европската безбедност против Советскиот Сојуз – ќе биде една од најголемите стратешки последици од руската инвазија на Украина до денес.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!