Вие имате прво да ја знаете вистината

ТОЈ ПОВЕЌЕ НЕ Е ИСТИОТ ЧОВЕК – Поранешниот руски премиер Касјанов: Путин веќе почна да сфаќа дека ја губи војната

Поранешниот руски премиер Михаил Касјанов изјави дека довербата на Владимир Путин во војната во Украина е разнишана. Во интервју за Дојче веле во петокот од непозната локација во Европа, тој рече дека рускиот претседател можеби бил доведен во заблуда од неговите генерали.

Касјанов беше првиот премиер на Путин од 2000 до 2004 година, пред да биде сменет, потоа основаше опозициска партија и се кандидираше за претседател во 2008 година. Тој стана гласен противник и сега живее во егзил.

Тој за ДВ изјави дека Путин не зборувал од позиција на сила, па дури и се однесувал „малку нервозен“ за време на говорот на воената парада што ја одржал во спомен на „Денот на победата“, крајот на Втората светска војна на 9 мај.

Во својот говор, Путин ја удвои војната, лажно тврдејќи дека Украина може да има нуклеарно оружје и дека земјата ја водат неонацисти. Рускиот претседател рече дека инвазијата е „единствената правилна одлука“, тврдејќи дека Западот планира инвазија на Русија.

„Реакцијата на Путин и неговиот говор беа апсолутно слаби“, рече Касјанов, додавајќи дека Путин „веќе почнал да сфаќа дека ја губи оваа војна“.

Путин бил „заведен“ од внатрешниот круг

Касјанов ја поддржа теоријата што ја имаат многу аналитичари за тоа како блискиот круг на Путин криел информации или не му дал целосна слика за воената состојба, поради страв од ширење лоши вести.

„Сигурен сум дека бил доведен во заблуда“, рече Касјанов, додавајќи дека Путин „верувал дека неговата војска е во одлична состојба“ и дека инвазијата ќе биде краткотрајна.

Бидејќи Русија претрпе неколку порази на бојното поле, Касјанов предупреди дека Путин би можел да се обиде да го турне конфликтот во нова фаза.

„Сега доаѓаме до втората фаза – ова натпреварување на ривалство, економски потенцијали, воени потенцијали“, рече тој, истакнувајќи дека одлуката на западните земји да испратат тешко оружје во Украина ќе му даде на Киев „решавачка предност“ во иднина.

Касјанов знаеше „поинаков“ Путин

Откако работеше заедно со Путин, Касјанов рече дека рускиот лидер претрпел драстична промена.

„Работев со него пред 20 години. Тоа беше сосема друга личност. Беше сосема поинаква ситуација во тоа време“, рече тој.

„Имавме парламент, независен парламент – имавме независни медиуми, имавме судство. Денес е тоа сосема поинаков свет. Путин ги уништи сите елементи на една демократска држава и сега имаме само апсолутно авторитарен режим и постепено преминуваме во тоталитарен“, заклучи Касјанов.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!